Sprawozdanie z działalności Politechniki Gdańskiej za rok 2021 | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-07-14

Sprawozdanie z działalności Politechniki Gdańskiej za rok 2021

Gmach Główny PG
Dwa nowe interdyscyplinarne centra badawczo- innowacyjne oraz rozpoczęcie działalności przez Centrum Nowoczesnej Edukacji, utrzymanie pozycji w prestiżowym Rankingu Szanghajskim i podium w rankingu „Perspektyw”, a także znaczące sukcesy sportowe oraz nowy budynek, który poszerza kampus Politechniki Gdańskiej, to tylko niektóre sukcesy Politechniki Gdańskiej w ubiegłym roku. Senat uczelni właśnie zatwierdził „Sprawozdanie z działalności Politechniki Gdańskiej za rok 2021”, które zaprezentował na posiedzeniu prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju.

Nauka

W 2021 r. nieznacznie w stosunku do roku 2020 spadła otrzymanych awansów naukowych: tytuł profesora uzyskało 9 naukowców (wobec 11 nominacji w 2020 r.), 12 - stopień doktora habilitowanego (56 tytułów w 2020 r.), wzrosła natomiast liczba obronionych prac doktorskich –przyznano 58 tytułów doktorskich (w roku 2020 było ich 49)

Po raz kolejny naukowcy z Politechniki Gdańskiej publikowali więcej i częściej niż w latach ubiegłych. Odnotowano 1238 publikacji w prestiżowych czasopismach z listy JCR (1168 w 2020) oraz 207 artykułów w pozostałych czasopismach z listy ministerialnej (202 w 2020). W sumie ilość wszystkich publikacji w roku 2021 wyniosła 1894 i była wyższa niż w roku poprzednim o 89 pozycji.

Wydział Chemiczny - z wynikiem 2, 4 pozostał liderem w zestawieniu liczby publikacji przypadających na jeden etat na wydziale. W pierwszej trójce najaktywniejszych wydziałów znalazły się także: Wydział Zarządzania i Ekonomii (1, 9) oraz Wydział Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki (1,8).

Porównując liczbę publikacji naukowców z PG zarejestrowanych w bazie Scopus, na tle innych uczelni badawczych w Polsce, Politechnika Gdańska plasuje się na drugim miejscu, ustępując pierwszeństwa jedynie Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Najskuteczniejszym w pozyskiwaniu środków z programu IDUB okazał się w roku 2021 Wydział Chemiczny (ponad 4 miliony dofinansowania), za nim WIMiO (ponad 2, 5 mln zł) oraz WETI (2 126 tys. zł.). Pod względem skuteczności w pozyskiwaniu funduszy po raz kolejny niedoścignionym był Wydział Architektury, gdzie 100 proc złożonych wniosków uzyskało dofinansowanie.

Biorąc pod uwagę wszystkie krajowe źródła finansowania projektów badawczych, największe fundusze pozyskał Wydział Chemiczny - niemal 23 miliony zł

Internacjonalizacja

W roku 2021 na całym świecie wciąż obowiązywały restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Mimo to na Politechnikę Gdańską przyjechało 226 studentów zagranicznych - najwięcej z Hiszpanii, Turcji oraz Francji. Ponad 100 studentów PG udało się wyjechać na studia zagraniczne, a najchętniej wybieranymi krajami były: Włochy, Portugalia i Hiszpania. Najbardziej mobilni okazali się ponownie studenci Wydziału Architektury oraz Zarządzania i Ekonomii.

Dydaktyka

Choć w roku akademickim 2021/2022 zmalała ogólna liczba studentów na studiach stacjonarnych i zaocznych (z 14 130 na 13 298) to odnotowano wzrost zainteresowania studiami podyplomowymi ( 885 przyjętych vs 725 w roku poprzednim). Wzrosła także liczba doktoratów wdrożeniowych – do 63 w roku 2021 (przy 25 w 2020r.). Zwiększyła się też liczba doktorantów-obcokrajowców, którzy przyjeżdżają na PG na co najmniej dwa semestry lub na pełen tok studiów. Ponad 70 proc. wszystkich studentów Politechniki Gdańskiej, to studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia. Niezmiennie na wysokim poziomie utrzymuje się poziom zadowolenia absolwentów PG z wybranej uczelni - 93%, wydziału - 86% oraz kierunku studiów – 79%.

Badając losy absolwentów widać, że ponad 90 proc. osób z dyplomem Politechniki Gdańskiej pracuje zawodowo i poziom ten nie ulega znaczącym wahaniom (94 % - 2019 r., 93%- w 2020 r. i ponownie 94 % w roku 2021)

Finanse

Politechnika zamknęła rok 2021 zyskiem w kwocie ponad 16 mln zł netto. Był on o ok. 8 mln zł niższy w stosunku do zysku w roku 2020.

Największym wydatkiem inwestycyjnym w roku 2020 był zakup budynku dydaktyczno-naukowego przy ul. Sobieskiego 18 (kwota zakupu to 24 mln zł.) oraz termomodernizacja i rozbiórka balkonów w budynku Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (koszt remontu wyniósł 7, 3 mln zł).

Inicjatywy i osiągnięcia

Politechnika Gdańska po raz drugi została ujęta w prestiżowym Academic Ranking of World Universities (ARWU) zwanym również Rankingiem Szanghajskim i utrzymała swoją pozycję w przedziale 801-900.

Uczelnia po raz drugi zajęła trzecie miejsce wśród najlepszych uczelni technicznych, a także utrzymała szóstą pozycję w klasyfikacji wszystkich uczelni w kraju w tegorocznym rankingu szkół wyższych Fundacji „Perspektywy”. Natomiast w Rankingu Kierunków Studiów inżynieria środowiska prowadzona na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska została uznana za najlepszą w Polsce.

Nie zabrakło również sukcesów sportowych. PG drugi raz z rzędu zwyciężyła w 2021 roku w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski.