Data dodania: 2022-10-28
Akademicki Chór PG upamiętni poległych Obrońców Westerplatte
Początek listopada to okres, w którym myślami zwracamy się ku tym, których już z nami nie ma. Akademicki Chór PG oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot w wyjątkowy sposób uczczą pamięć o polskich żołnierzach, który oddali swe życie podczas walk we wrześniu 1939 roku.
Requiem dla poległych na Westerplatte jest nowym, oryginalnym ujęciem artystycznym Mszy Żałobnej. Skomponowane zostało ono na flet piccolo, flet, klarnet, dwa fagoty, dwie trąbki, dwie waltornie, trzy puzony, instrumenty perkusyjne, harfę, kwintet smyczkowy, dwóch solistów (sopran i bas) oraz chór mieszany. Dzieło Nikodema Kluczyńskiego zastało wyłonione w konkursie kompozytorskim, organizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jego celem było skomponowanie requiem na orkiestrę, chór i solistów, poświęconego bohaterskim żołnierzom broniącym Westerplatte.
– W kompozycji autor swobodnie porusza się w charakterystycznej dla muzyki współczesnej przestrzeni muzycznej, harmonii, operuje możliwościami wykonawczymi, w tym barwą głosu ludzkiego, i instrumentów muzycznych – mówi prof. Mariusz Mróz, dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. – Ekspresja utworu, wyrażane muzyką napięcia, przekaz pozawerbalny jest na najwyższym poziomie artystycznym. Dzieło sakralne, jakim jest Msza Żałobna, wyraża tragizm sytuacji związany ze śmiercią, ale nie pozostawia człowieka obojętnym, dając nadzieję na lepszą przyszłość – dodaje.
Czwartkowy koncert będzie światową prapremierą utworu. Wykonają go Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej wraz Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Solistami koncertu będą: Anna Fabrello – sopran i Piotr Lempa – bas. Całość przygotował i poprowadzi prof. Mariusz Mróz. Koncert transmitowany będzie na żywo na antenie Programu II Polskiego Radia.
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.