Data dodania: 2022-10-25
Latający Uniwersytet Drogowy wylądował nad morzem
W ramach tegorocznej edycji Latającego Uniwersytetu Drogowego odbyło się siedem warsztatów. Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez pracowników firmy ORLEN Asfalt Sp. z o.o., wykładowców z Politechnik Gdańskiej oraz politechnik: Białostockiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Rzeszowskiej i Śląskiej. W warsztatach wzięło udział trzydziestu pięciu studentów pochodzących z całej Polski, w tym sześć osób z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.
Dr hab. inż. Marek Pszczoła, prof. PG, dr inż. Łukasz Mejłun i dr inż. Bohdan Dołżycki, pracownicy Katedry Inżynierii Transportowej WILiŚ PG, wzięli udział w warsztatach LUD już po raz trzeci: w dwóch poprzednich edycjach (2020 i 2021) jako uczestnicy i prowadzący warsztaty, a w tym roku jako główni organizatorzy tego wydarzenia. Podczas tej edycji Katedra Inżynierii Transportowej przeprowadziła warsztaty teoretyczno-praktyczne pn. „Projektowanie konstrukcji nawierzchni drogowej metodą CBR”.
Latający Uniwersytet Drogowy (LUD) został założony z inicjatywy pracowników Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i ORLEN Asfalt Sp. z o.o. jako nieformalna organizacja mająca na celu wymianę oraz przekazywanie doświadczeń naukowych i praktycznych w zakresie budownictwa drogowego. LUD korzeniami sięga XIX wieku, a obecnie zorientowany jest na działania edukacyjne, badawcze i integracyjne. Przeznaczeniem LUD jest organizacja wykładów, warsztatów, seminariów oraz innych form przekazywania wiedzy, a także integracja środowiska studentów specjalności drogowych i drogowo-mostowych oraz propagowanie wśród nich wyników niezależnych badań, najlepszych praktyk w drogownictwie czy rozwiązywania praktycznych problemów drogownictwa.