Zarządzanie projektami i koordynacja programów – dwie konferencje IDUB | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-11-09

Zarządzanie projektami i koordynacja programów – dwie konferencje IDUB

Grupa ludzi
Na zdjęciu uczestnicy konferencji „Zarządzanie projektami na polskich uczelniach technicznych”. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
„Zarządzanie projektami na polskich uczelniach technicznych” oraz „I konferencja zespołów koordynujących program IDUB” to dwa wydarzenia, które w październiku zostały zorganizowane przez Politechnikę Gdańską. W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele dziesięciu uczelni, które uzyskały status uczelni badawczych w ramach programu IDUB oraz piętnastu wyższych szkół technicznych z całej Polski.

Konferencja „Zarządzanie projektami na polskich uczelniach technicznych” (25-26 października)  dotyczyła przede wszystkim regulacji związanych z realizacją projektów, rozwiązań i problemów procesie wdrożenia założeń PAKT oraz systemów informatycznych wspierających zarządzanie projektami na uczelniach. W drugim dniu konferencji uczestnicy dzielili się doświadczeniami związanymi z użytkowaniem różnego rodzaju rozwiązań IT, które wdrażane i stosowane są na uczelniach w celu wsparcia procesów zarządzania projektami.

Podczas drugiej konferencji, na której spotkały się zespoły koordynujące wdrożenia programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (27-28 października)  omawiano m.in.: wewnętrzne regulacje uczelni dot. dofinansowania IDUB, działań realizujących wskaźniki oraz przygotowanie do oceny środo kresowej IDUB w 2023 r.

Przedstawiciele biura IDUB z Politechniki Gdańskiej zaprezentowali kluczowe rozwiązania stosowane na PG oraz nowo powstały moduł „Granty”, który jest nowoczesnym narzędziem używanym do składania wniosków grantowych. Przedstawiono również zakres działań naukowych centrów badawczych oraz centrów badawczo-wdrożeniowych uczelni.. Na spotkaniu poruszono także newralgiczne dla wszystkich uczestników tematy dotyczące realizacji inicjatywy w poszczególnych jednostkach. Do nadrzędnych spraw należały dobre praktyki oraz wdrażane i planowane rozwiązania dla zagadnień wskazanych w panelach konferencyjnych. Przedstawiciele uczelni podzielili się także swoimi metodami i pomysłami na pojawiające się wyzwania, a także zaprezentowali flagowe działania poszczególnych obiektów włącznie ze spec programami m.in. poświęconymi pomocy Ukrainie. Uczestnicy opisali podejście poszczególnych uczelni do tworzenia związków/federacji międzyuczelnianych.

Gospodarzem obu wydarzeń z ramienia Politechniki Gdańskiej był prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki, a prowadzili je Waldemar Dzienisz, dyrektor Centrum Zarządzania Projektami, dr inż. Monika Wieczerzak oraz Magdalena Masa z Biura IDUB.

– Obie konferencje były okazją do wzmocnienia relacji polskich uczelni, wymiany doświadczeń i wiedzy. O potrzebie ich organizacji świadczy fakt, że uczestnicy ustalili, że będą miały one charakter cykliczny i odbywać się będą na różnych politechnikach oraz uczelniach badawczych – podkreśla prorektor Milewski.

W konferencjach, które odbywały się w Hotelu Eureka w Sopocieudział wzięli przedstawiciele uczelni:

• technicznych : Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Morski w Gdyni, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, Politechnika Śląska, Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska, Politechnika Koszalińska, Politechnika Bydgoska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Częstochowska, Politechnika Morska w Szczecinie, Politechnika Poznańska, Politechnika Lubelska;
  • badawczych: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Warszawska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Wrocławski.

Dodatkowo w konferencji pn. „Zarządzanie projektami na polskich uczelniach technicznych” uczestniczyli przedstawiciele dwóch uczelni nietechnicznych tj.: Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które wraz z Politechniką Gdańską tworzą Uczelnie Fahrenheita.