Nowa agenda urbanistyczna dla Gdańska | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-12-06

Nowa agenda urbanistyczna dla Gdańska

Prezydent Dulkiewicz
Aleksander Dulkiewicz, prezydent Gdańska, prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju oraz prof. Piotr Lorens, architekt Gdańska. Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl
Podczas konferencji urbanistycznej, która odbyła się na Politechnice Gdańskiej w dniach 1-2 grudnia, prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła założenia „Nowej agendy urbanistycznej dla miasta”.

Prezydent  nakreśliła obszerny kontekst aktualnej sytuacji urbanistycznej, mówiąc m.in. o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

– Dziś zapisy planu przygotowanego zgodnie z potrzebami, które mieliśmy 15 lat temu, bywają kłopotliwe – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. – Nasze podejście do tematów zieleni i wody, przestrzeni wspólnych, czy lokalnych zmienia się. 

Główne wyzwania dla „urbanistycznej przyszłości” Gdańska to:

  • Uzupełnienie systemu planowania przestrzennego, np. o nowe technologie (modele 3D, zdjęcia lotnicze i ukośne), co w Gdańsku stopniowo już ma miejsce. Z drugiej strony takim uzupełnieniem jest też Biuro Architekta Miasta i wykorzystywane przez jego zespół różne formy komunikacji z mieszkańcami.
  • Budowanie zintegrowanych koncepcji dla obszarów problemowych. Takie obszary tu m.in. Młode Miasto, Centralne Pasmo Usługowe (pasmo al. Grunwaldzkiej), Park Południowy.
  • Szersza współpraca ze społecznościami lokalnymi i interesariuszami. Jak podkreśliła prezydent Gdańska, ważne są różne formy “wyjścia do ludzi”, jak np. nowa odsłona strony www Biura Rozwoju Gdańska z łatwo dostępnymi danymi i dokumentami. Przykładem współpracy z interesariuszami jest z kolei Rada Interesariuszy Młodego Miasta. Nie jest ona ciałem formalnym, ale przestrzenią otwartej dyskusji i miejscem szukania rozwiązań dla przyszłości dzielnicy. 

Prezydent mówiła także o elementach składających się na spójny system kształtowania przestrzeni, zaprezentowała kierunki działania miasta w kolejnych latach, a także sposobach realizacji i wdrażania założeń agendy.

Zobacz szczegóły agendy


Konferencję „Elastyczne planowanie. Poszukiwanie innowacyjnych instrumentów planistycznych” współorganizowały Miasto Gdańsk, Politechnika Gdańska oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Wydarzenie było jednocześnie seminarium regionalnym Międzynarodowego Stowarzyszenia Planistów Miejskich I Regionalnych (ISOCARP). W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Europejskiej Rady Urbanistów (European Council of Town Planners) oraz Globalnej Sieci Planistów (Global Planners Network).

Głównym celem konferencji była prezentacja i dyskusja nad obecnie analizowanymi i wdrażanymi instrumentami planistycznymi, które nie są jeszcze częścią formalnej procedury.

W wydarzeniu uczestniczyli praktycy (planiści i projektanci), przedstawiciele sektora prywatnego oraz publicznego (prezydenci miast, radni, architekci miast i planiści miejscy), przedstawiciele świata nauki oraz inni eksperci zajmujący się kształtowaniem innowacyjnych instrumentów planowania i rozwoju miast.

109 wyświetleń