Zuzanna Klawikowska laureatką nagrody Dziekana Ludwika Referowskiego | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-12-22

Zuzanna Klawikowska laureatką nagrody Dziekana Ludwika Referowskiego

Wręczenie nagrody Zuzannie Klawikowskiej
Od lewej: doc. dr inż. Ludwik Referowski, fundator nagrody, Zuzanna Klawikowska, prof. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji oraz prof. Mirosław Wołoszyn, dziekan WEiA. Fot. mat. WEiA 
Zuzanna Klawikowska, absolwentka Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, a obecnie doktorantka, otrzymała nagrodę Dziekana Ludwika Referowskiego. Ta nagroda, w wysokości 50 tys złotych przyznawana jest wybitnym absolwentom wydziału za ich dotychczasowy dorobek naukowy, wyniki w nauce i działalność społeczną.

Zuzanna Klawikowska uzyskała najwyższe noty za swoją pracę magisterską, a także może pochwalić się najlepszymi wynikami w nauce wśród studentów wydziału. Nagroda jest uwieńczeniem pięciu lat pracy na studiach I i II stopnia, ale także działalności społecznej.

Praca inżynierska młodej naukowczyni, pn. „Wykorzystanie metod tłumaczenia decyzji do opracowania strategii obronnych przed wrogimi atakami na głębokie sieci neuronowe” została wyróżniona w konkursie Młodzi Innowacyjni 2020. Natomiast jej praca magisterska „Synteza neuronowego systemu detekcji i analizy zmian chorobowych mózgu” zdobyła wyróżnienie „Dyplom Roku WEiA”.

– Moje zainteresowania badawcze oscylują wokół narzędzi sztucznej inteligencji, sieci neuronowych i systemów wspomagania decyzji – mówi Zuzanna Klawikowska – Na studiach inżynierskich zajmowałam się przede wszystkim zagadnieniem sieci neuronowych, na studiach magisterskich skupiłam się na bardziej konkretnym problemie, jakim jest zastosowanie tych sieci w medycynie. Na podstawie badań - zdjęć mózgu wykonanych za pomocą tomografu, uczyłam sztuczną inteligencję rozpoznawać i określać rodzaje zmian chorobowych.

Obecnie, pod kierunkiem prof. Michała Grochowskiego, doktorantka prowadzi prace badawcze związane z optymalizacją procesów oczyszczania ścieków.

– Pracuję nad algorytmem pozwalającym optymalnie sterować procesem oczyszczania ścieków. Dodatkowo, algorytm ten ma umożliwić wykrycie anomalii, a następnie dobrać odpowiednią strategię sterowania procesem tak by jak najszybciej zminimalizować ich szkodliwe skutki – mówi badaczka.

Kandydaci do nagrody Dziekana Ludwika Referowskiego są również oceniani pod kątem zaangażowania społecznego. Zuzanna Klawikowska angażuje się m.in. w działalność ekologiczną. Razem z innymi młodymi naukowczyniami z WEiA brała udział w projekcie naukowym pn. „Waste detection in Pomerania”, który dotyczył wykrywania śmieci w środowisku naturalnym na podstawie filmów i zdjęć. W wolnym czasie pracowała również jako wolontariusz w fundacji zajmującej się bezdomnymi kotami.

724 wyświetleń