PG rozwija współpracę z gdańskim Autonomikiem | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-01-09

PG rozwija współpracę z gdańskim Autonomikiem

Na zdj. od lewej: Monika Biblis, dyrektor GLA oraz prof. Barbara Wikieł, prorektor ds. studenckich PG
Na zdj. od lewej: Monika Biblis, dyrektor GLA oraz prof. Barbara Wikieł, prorektor ds. studenckich PG. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska podpisała umowę z Gdańskim Liceum Autonomicznym w zakresie edukacji młodzieży. Autonomik, trzecie liceum na Pomorzu według rankingu PERSPEKTYWY 2022, liczy na wsparcie m.in. w zakresie kształcenia z informatyki, a PG na pozyskanie najlepszych kandydatów na studia.

– Zależy nam na przyciągnięciu najzdolniejszych uczniów, a Gdańskie Liceum Autonomiczne znajduje się w czołówce najlepszych szkół ponadpodstawowych Pomorza i bardzo cenimy sobie absolwentów tej szkoły jako naszych studentów. Obserwując ich rozwój na różnych wydziałach widzimy, że są to świetni studenci i bardzo dobrzy inżynierowie – mówi dr Barbara Wikieł, prof. PG, prorektor ds. studenckich.

Obie strony porozumienia mają podejmować działania, które podwyższą jakość edukacji uczniów gdańskiego Autonomika w celu przygotowania ich do studiów na PG.

– Współpracujemy z Politechniką Gdańską od wielu lat, a podpisanie porozumienia jest ukoronowaniem i przedłużeniem tej współpracy. Chcielibyśmy tak, jak dotychczas korzystać z oferty Politechniki skierowanej do szkół ponadpodstawowych, ale mamy nadzieję, że uda się zrealizować specjalne wydarzenia dedykowane uczniom naszej szkoły – mówi Monika Biblis, dyrektor Gdańskiego Liceum Autonomicznego.

W ramach współpracy przewidziano m.in. możliwość podejmowania takich działań jak: konsultacje programów nauczania matematyki, fizyki, chemii, informatyki, przedmiotów uzupełniających oraz innowacji pedagogicznych w GLA; udział uczniów w zajęciach przygotowanych przez PG; zajęcia realizowane przez nauczycieli akademickich. Umowa przewiduje także umożliwienie uczniom GLA łączenia nauki w szkole z wybranymi zajęciami przewidywanymi tokiem studiów oraz rozwijanie zainteresowań naukowych w kołach naukowych PG.

Ponadto Politechnika Gdańska, przy udziale przedstawicieli Stowarzyszenia Absolwentów PG, ma m.in. współpracować z GLA w zakresie współtworzenia, doradztwa, opiniowania lub ewaluacji programów edukacyjnych, innowacji i eksperymentów wdrażanych w GLA.

Rośnie zainteresowanie informatyką

Najbardziej zależy nam na zacieśnieniu współpracy z Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Informatyka to przedmiot, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i coraz większa liczba uczniów deklaruje chęć zdawania informatyki na poziomie rozszerzonym na egzaminie maturalnym. W liceach niestety wciąż jest duży deficyt nauczycieli informatyki, stąd bardzo liczymy na wsparcie wykładowców tego wydziału. Nasi absolwenci, którzy są studentami Politechniki są bardzo zadowoleni z wyboru tego wydziału i uczelni – podkreśla dyrektor Biblis.

Prorektor Barbara Wikieł dodaje, że trwają rozmowy z WETI dotyczące współpracy z GLA.

 – Są już konkretne propozycje zajęć dedykowanych, w tym udziału w Akademii ETI, która funkcjonuje na wydziale od wielu lat i jest skierowana specjalnie do uczniów szkół średnich Pomorza –  zapewnia.

Informatyka na WETI to kierunek, na którym w tegorocznej rekrutacji, podobnie jak w poprzednim, odnotowano największą liczbę zgłoszeń.

909 wyświetleń