Wykład światowej sławy architekta prof. Rainera Mahlamakiego na PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-01-11

Wykład światowej sławy architekta prof. Rainera Mahlamakiego na PG

Prof. Rainer Mahlamäki
Prof. Rainer Mahlamäki. Fot. mat. pryw.
„Duch miejsca – jak rozumie go Rainer Mahlamaki” – to tytuł wykładu otwartego, który wygłosi w czwartek 12 stycznia 2023 r. na Politechnice Gdańskiej jeden z najsłynniejszych skandynawskich architektów.

Genius Loci, czyli właśnie „duch miejsca”, to koncepcja, która łączy wiele fizycznych charakterystyk danego obszaru, jak klimat, ukształtowanie terenu, zabudowa - z jego długą historią, która jest w tym przypadku najważniejsza. Genius Loci obejmuje zatem zarówno fizyczne, jak i niewidoczne właściwości danego miejsca, a przejawia się najmocniej wtedy, gdy budynek w nieoczywisty sposób odzwierciedla funkcję lub strukturę dla której został zaprojektowany, jednocześnie komunikując historię miejsca.

O tym w jaki sposób to pojęcie rozumie i wdraża w swoich projektach prof. Rainer Mahlamaki z Uniwersytetu w Oulu w Finlandii (autor projektu m.in. Muzeum Żydów Polskich w Warszawie), będzie można posłuchać w najbliższy czwartek na Politechnice Gdańskiej podczas wykładu pt. „The spirit of the site”:

  • czwartek, 12 stycznia 2023 r., godz. 9.15
  • Sala nr 211 w Gmachu Głównym PG

Wykład jest współorganizowany przez Architekta Miasta Gdańska i Politechnikę Gdańską, będzie prowadzony w j. angielskim. 

Czwartkowe wydarzenie to kolejny etap współpracy pomiędzy obydwoma podmiotami: uczelnią i Biurem Architekta Miasta Gdańska. Pod koniec listopada ub. roku w Auli PG odbyła się konferencja „Elastyczne planowanie”, której zapis wideo jest już dostępny dla wszystkich zainteresowanych na stronie BAMG.


Prof. Rainer Mahlamäki: współzałożyciel firmy Lahdelma & Mahlamäki architects, Architekt SAFA (Fińskiego Stowarzyszenia Architektów, któremu jednocześnie przewodził w latach 2007-2011). Do jego najbardziej znanych dzieł należą m.in.: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie oraz Fińskie Muzeum Leśne Lusto w Punkaharju w Finlandii. Obecnie pracuje nad wielofunkcyjnym zespołem zabudowy „Żurawie” w Gdańsku i Muzeum Żydowskim „Zaginiony Sztetl” w Šeduvie na Litwie.

Poza projektowaniem często uczestniczy jako juror w prestiżowych międzynarodowych konkursach architektonicznych. Jego pionierskie osiągnięcia zostały docenione m.in. Medalem Księcia Eugeniusza nadanym przez króla Szwecji za wybitne osiągnięcia artystyczne. Rainer Mahlamäki był przy tym zawsze obecny w fińskich instytucjach edukacyjnych i architektonicznych. Jest emerytowanym profesorem architektury współczesnej na Uniwersytecie w Oulu, przewodniczył też Radzie Muzeum Architektury Fińskiej (2002-2006).

234 wyświetleń