Abaris, Gaja, Kraken czy Tridens? Zagłosuj na nazwę dla superkomputera PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-02-07

Abaris, Gaja, Kraken czy Tridens? Zagłosuj na nazwę dla superkomputera PG

Nowoczesny budynek widziany z lotu ptaka.
Centrum Kompetencji STOS PG, w którym mieścić się będzie nowy superkomputer. Fot. grupa NDI
Jak nazywać będzie się najnowszy superkomputer Politechniki Gdańskiej? Zadecydują o tym mieszkańcy Trójmiasta w rozpoczynającym się właśnie plebiscycie internetowym. O zwycięstwo walczą cztery nazwy. Głosować można za pośrednictwem portalu Trójmiasto.pl.

Politechnika Gdańska otworzy wkrótce swoją najnowszą inwestycję: Centrum Kompetencji STOS PG, które będzie najnowocześniejszym kompleksem informatycznym w tej części Europy. Jego kluczowym elementem jest ukryta pod ziemią serwerownia, zawierająca siedem komór. Umieszczone w nich superkomputery, o różnej wielkości i mocy obliczeniowej, będą mogły działać niezależnie lub wspólnie – jako jeden organizm.

Politechnika Gdańska razem z portalem Trójmiasto.pl przygotowała konkurs, w ramach którego lokalna społeczność wybierze nazwę dla nowego superkomputera. W pierwszym etapie plebiscytu czytelnicy Trójmiasto.pl mogli nadsyłać swoje pomysły. Zainteresowanie konkursem było ogromne – łącznie nadesłano blisko 1100 zgłoszeń. Nie zabrakło ciekawych propozycji, nawiązujących czy to do tradycji morskich i żeglarskich, czy też do Trójmiasta i samej uczelni. Niektóre z pomysłów powtarzały się, występując w zestawieniu nawet kilkukrotnie. W takim przypadku decydowała kolejność zgłoszeń.

Następnie, 3 lutego, w siedzibie redakcji odbyło się posiedzenie kapituły konkursowej w składzie: prof. Krzysztof Wilde (rektor PG, przewodniczący), prof. Henryk Krawczyk (b. rektor uczelni, pomysłodawca budowy CK STOS PG), prof. PG Barbara Wikieł (prorektorka uczelni ds. studenckich) i Mariusz Miler (kanclerz PG), Michał Kaczorowski (redaktor naczelny Trójmiasto.pl), red. Michał Stąporek (szef newsroomu portalu) i red. Wioleta Stolarska (wydawca Działu Nauka).

W toku obrad zadecydowano o wyborze nie dwóch, a trzech propozycji na nazwę dla superkomputera. Czwartą, która weźmie udział w głosowaniu, wskazały władze Politechniki Gdańskiej. Ostatecznie w finale konkursu znalazły się:

Abaris – postać z mitologii greckiej. Abaris podróżował na, podarowanej mu przez Apolla, złotej strzale, zbierając dla niego pożyteczne wiadomości. Działania Abarisa w bezpośredni sposób nawiązują do pracy superkomputera, który w szybki – niczym strzała – sposób potrafi gromadzić i przetwarzać dane.

Gaja – jedno z najstarszych bóstw w mitologii greckiej, Ziemia-Matka. Czy istnieje wyższa inteligencja od tej, która pozwala tak wielu formom życia współistnieć i rozwijać się w harmonijny sposób, niż ta, którą widzimy na planecie Ziemia? Gaja, jako Matka Ziemia, podkreśla, że nie ma dziś dla nas planety B, a w związku z tym to Ziemia jest najważniejsza. Co więcej, Gaja wskazuje na początek czegoś nowego, a tym przecież jest otwarcie nowoczesnego centrum informatycznego i uruchomienie nowego superkomputera. Gaja, jako Matka-Ziemia, nawiązuje również do miejsca, w którym znajdzie się superkomputer. Mowa tu o zboczu w Góry Szubienicznej, w które wbudowany jest kompleks.

Kraken – to mityczne morskie stworzenie. Niezwykle silne – niczym moc obliczeniowa nowego superkomputera – i o ogromnym zasięgu ramion, co może być kojarzone z szerokim, wielopłaszczyznowym  zastosowaniem komputera.

Tridens – to łacińskie określenie trójzęba. Był to atrybut Trytona, bóstwa morskiego, władcy głębin. Imię Tryton nosi poprzednik nowego superkomputera. Nazwa Tridens jest więc bezpośrednim nawiązaniem i kontynuacją morskich tradycji w nazewnictwie superkomputerów na Politechnice Gdańskiej.

Która z łącznie czterech propozycji okaże się zwycięska? O tym zadecydują głosy lokalnej społeczności. Głosować można za pośrednictwem ankiety na stronie Trójmiasto.pl do 9 lutego do godziny 6:59.

Zagłosuj na nazwę dla superkomputera PG

Nowoczesny superkomputer oraz wybrana dla niego nazwa zostaną zaprezentowane podczas uroczystego otwarcia Centrum Kompetencji STOS PG w pierwszym kwartale tego roku.

454 wyświetleń