Naukowcy z Politechniki Gdańskiej nagrodzeni na Gali Nauki Polskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-02-20

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej nagrodzeni na Gali Nauki Polskiej

Grupa nagrodzonych
Po prawej stronie, obok ministra Przemysława Czarnka, prof. Maria Jolanta Szpakowska. Fot. mat MEiN
Sześciu naukowców z Politechniki Gdańskiej zostało nagrodzonych podczas gali z okazji Dnia Nauki Polskiej, będącego w tym roku częścią Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Minister Edukacji i Nauki uhonorował wybitnych uczonych reprezentujących różne dziedziny nauki.

Laureaci zostali nagrodzeni za zasługi w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku.

– Gratulujemy wszystkim naukowcom osiągnięć, dziękujemy za odkrywanie prawdy i zaangażowanie w rozwój naszego kraju. Bez polskich naukowców nie byłoby rozwoju niepodległego państwa polskiego – mówił minister Przemysław Czarnek podczas uroczystej gali. Minister Edukacji i Nauki przyznał 66 nagród zarówno na wniosek uprawnionych wnioskodawców, jak i z inicjatywy własnej.

Zespół naukowców w składzie: prof. Kazimierz Darowicki, dr hab. inż. Juliusz Orlikowski, prof. PG z Wydziału Chemicznego, dr hab. inż. Grzegorz Lentka, prof. PG, z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, otrzymał nagrodę w kategorii „Znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej”. Nagrodę z wyróżnionego zespołu otrzymali również: inż. Iwona Łuksa oraz inż. Radosław Gospoś.

Nagrodę w tej kategorii otrzymała również prof. Magdalena Gajewska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, która pracowała w nagrodzonym zespole badawczym pod kierownictwem prof. Krzysztofa Jóźwiakowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 

W sumie za działalność wdrożeniową przyznano 11 nagród zarówno indywidualnych jak i zespołowych, które otrzymały 43 osoby. Nagrodzeni wykazali się osiągnięciami w zakresie: 

  • praktycznego wykorzystania wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności w działalności przemysłowej, naukowej lub handlowej, 
  • komercjalizacji wyników działalności naukowej oraz know-how związanego z tymi wynikami, 
  • wdrożenia oryginalnego osiągnięcia projektowego, technologicznego lub artystycznego. 

Prof. Maria Jolanta Szpakowska z Wydziału Zarządzania i Ekonomii otrzymała nagrodę przyznawaną za całokształt dorobku. W tej kategorii wyróżnionych zostało czternastu naukowców.

Dr Brygida Mielewska, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, otrzymała nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej, przyznawane za aktywność w zakresie kształcenia i wychowywania studentów oraz kształcenia doktorantów i promowania kadr dydaktycznych. W tej kategorii nagrodzonych zostało 6 osób. 

Relacja z gali

840 wyświetleń