Majowe święta narodowe | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-04-28

Majowe święta narodowe

Flaga RP
Tradycyjnie 2 i 3 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji na Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej oraz budynkach uczelni zawisną biało-czerwone flagi.

W dniu 3 maja 1791 roku Rzeczpospolita Obojga Narodów uchwaliła swoją konstytucję. Był to pierwszy w Europie, a drugi na całym świecie tego typu akt. Konstytucję uchwalił Sejm Czteroletni, zwołany w październiku 1788. Majowa konstytucja porządkowała najistotniejsze kwestie związane z ustrojem państwa. Głównym autorem jej treści był król Stanisław August Poniatowski. Wkład w powstanie dokumentu mieli również Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski czy Scipione Piattoli, sekretarz królewski.

W 1919 roku, a następnie w roku 1990, dzień uchwalenia konstytucji ustanowiono świętem państwowym. Dzień ten jest wolny od pracy. W polskich miastach często towarzyszą mu uroczyste obchody, a ulice oraz budynki zdobione są biało-czerwonymi flagami.

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja na Gmachu Głównym oraz budynkach kampusu Politechniki Gdańskiej pojawią się flagi w barwach narodowych.  

Zarówno majowe święta państwowe, jak i przypadający na 1 maja jubileusz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz rocznicę zakończenia II wojny światowej, będą w Gdańsku hucznie obchodzone. Więcej informacji o wydarzeniach i atrakcjach, które przygotowało miasto znaleźć można na stronie Gdansk.pl.

549 wyświetleń