Politechnika Gdańska w mediach 22-28 maja | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-05-29

Politechnika Gdańska w mediach 22-28 maja

Pg w mediach
Według danych z monitoringu mediów w dniach 22-28 maja 2023 r. w prasie, telewizji, radiu i portalach internetowych ukazało się w sumie 789 wzmianek dotyczących Politechniki Gdańskiej.

Poniżej kilka najciekawszych publikacji, jakie w minionym tygodniu ukazały się w lokalnych i ogólnopolskich mediach.

Onet i „Rzeczpospolita”

Pod koniec kwietnia poznaliśmy laureatów konkursu "Polski Produkt Przyszłości". W rywalizacji brali udział przedsiębiorcy i naukowcy, a przeszłość konkursu udowadnia, że nagrodzeni mogą zrobić prawdziwą furorę w świecie wynalazków. W kategorii „wspólnego projektu naukowców i przedsiębiorców” zwyciężył reaktor do pirolizy odpadów przemysłowych. Projekt opracowali prof. Bogusław Kusz i dr inż. Bartosz Trawiński  z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, założyciele uczelnianej spółki spin-off W2H2 (Waste to Hydrogen).

Potwierdzeniem potencjału wynalazku naukowców PG było przyznanie im w ub. tygodniu jednej z głównych nagród podczas gali „Orłów Innowacji” dziennika „Rzeczpospolita”.

Onet

W mających powstać polskich elektrowniach jądrowych być może stosowane będzie paliwo najnowszej generacji, a dostarczyć je miałaby amerykańska firma Westinghouse, która wkrótce będzie zapewniać paliwo jądrowe dla elektrowni w Czechach i Finlandii. Takie rozwiązanie pomogłoby jeszcze bardziej uniezależnić energetycznie Polskę i cały region od Rosji. W artykule red. Tomasza Winiarskiego głównym ekspertem jest dr inż. Marcin Jaskólski, zastępca dyrektora Centrum Energetyki Jądrowej Politechniki Gdańskiej.

PAP

Naukowcy pracują nad eko-piezoelektrykami, a konkretnie specjaliści z Politechniki Gdańskiej razem z naukowcami z Danii i Brazylii, którzy opracowują bezpieczne dla środowiska piezoelektryki nowego typu. To materiały powszechnie używane w codziennej elektronice, przemyśle, nawet medycynie.

Studenci z Politechniki Gdańskiej zdobyli pierwsze miejsce w międzynarodowym, studenckim konkursie architektonicznym, pokonując m.in. zespoły z pełniących rolę gospodarza Niemiec. Obiekty przemysłowe przy rzece Neckar studenci proponują przekształcić w ośrodek badawczy.

Perspektywy

Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde był bohaterem ostatniego odcinka cyklu „Perspektyw”, który umożliwia bliższe poznanie rektorów uczelni publicznych w Polsce. Za akademicki wzorzec uznaje Uniwersytet Tokijski: przede wszystkim za doskonałą organizację pracy, wspieranie naukowców oraz dostosowanie projektów badawczych do potrzeb najbliższego otoczenia społeczno-gospodarczego. O czym jeszcze opowiedział rektor PG redakcji „Perspektyw”?

„Panorama” TVP

Relacja z Pikniku Nauki Fahrenheita, który odbył się w niedzielę 28 maja na Górze Gradowej w Gdańsku na terenie centrum Hevelianum, a który wspólnie zorganizowały Uczelnie Fahrenheita. W spotkaniu z mieszkankami i mieszkańcami Trójmiasta i okolic wzięło udział kilkudziesięciu naukowców i studentów Politechniki Gdańskiej, a także pracowników administracji, którzy przygotowali łącznie 15 namiotów z ciekawostkami i eksperymentami ze świata nauki.