Data dodania: 2023-06-21
Brak przestrzeni, zbyt małe mieszkanie? Poznaj rozwiązania studentów Wydziału Architektury
Adaptabilność jest obszarem badań prowadzonych na Wydziale Architektury, które mają stworzyć standardy dla budownictwa mieszkaniowego, a które powinny uwzględniać zmieniające się potrzeby mieszkańców. Ma ona istotne znaczenie z punktu widzenia wdrażania deinstytucjonalizacji w opiece nad osobami zależnymi i tworzenia mieszkań wspomaganych. Ważne jest tzw. prawo do "starzenia się w miejscu" i zapobieganie wykluczeniom z uwagi na lokalizację mieszkania czyli tzw. "więźniów czwartego piętra". Wartość mieszkań może być warunkowana wysokością wskaźnika adaptabilności i powiązana z możliwością elastycznego użytkowania, co jest jedną z zasad projektowania uniwersalnego.
W tym roku ocenie poddawane były głównie nowe realizacje, aby sprawdzić parametry dostępności mieszkań w budynkach wybudowanych po 2012 roku. Wyniki tego badania mogą być interesujące szczególnie dla deweloperów, którzy oferują mieszkania, ale też samych zainteresowanych kupnem, aby mogli ocenić możliwości dostosowania mieszkań w przyszłości uwzględniając zmieniające się potrzeby czy to w wyniku kontuzji, niepełnosprawności, powiększenia rodziny czy nawet starości.
Termin wysłuchania: wtorek 27 czerwca, godz. 14.00 na platformie Teams
Przewidywana jest też krótka dyskusja po każdych 5 prezentacjach, które mają trwać nie dłużej niż 5 minut. Spotkanie potrwa ok. 2 godzin.
Osoby zainteresowane udziałem online proszone są o zgłoszenie mailowe na adres universaldesign@pg.edu.pl do poniedziałku 26 czerwca, do godz. 8.00. Po rejestracji zostanie wysłany link do spotkania.