Dzieci pytają, naukowcy odpowiadają | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-06-01

Dzieci pytają, naukowcy odpowiadają

Dzień dziecka. Dzieci pytają, naukowcy odpowiadają
Dziecięca kreatywność nie zna granic. Świadczyć mogą o tym pytania, jakie najmłodsi zadali naukowcom Politechniki Gdańskiej w ramach inicjatywy „Dzieci pytają, naukowcy odpowiadają”, zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka. Czy można zrobić dziurę w chmurze? Dlaczego numerki się nie kończą? Ile waży kosmos? Odpowiedzi poznasz w poniższym artykule.

1 czerwca w całej Polsce obchodzimy Dzień Dziecka. Wiemy, jak fantastycznie kreatywne i ciekawe świata potrafią być dzieci, dlatego z okazji ich święta postanowiliśmy zaprosić je na spotkanie ze światem nauki.

W ramach inicjatywy „Dzieci pytają, naukowcy odpowiadają” na naszych profilach na Facebooku i Instagramie zaprosiliśmy obserwujące nas osoby, by przekazywały pytania, które ich dzieci chciałyby zadać naukowcom z Politechniki Gdańskiej. Spośród nich wybraliśmy kilka szczególnie intrygujących, z którymi zmierzyli się akademicy naszej uczelni. Wykładowcy i wykładowczynie, do których się zwróciliśmy, często podkreślali, że pytania są niebanalne i wcale nie tak łatwo udzielić na nie odpowiedzi. Niektórzy zmuszeni byli do zaczerpnięcia wiedzy starych książkach bądź wykonania precyzyjnych obliczeń. Inni, znając już odpowiedź, zastanawiali się jak dobrze zobrazować opisywane zjawisko, by zainteresowało młodego odbiorcę.

Dzieci są naturalnie ciekawe świata. Od maleńkości chcą go poznawać i odkrywać jego tajemnice. Dla nich nie ma „głupich pytań” ani zagadnień, których nie wypada poruszać. Ta szczerość i otwartość przejawiła się w pytaniach do naukowców PG. Najmłodszego uczestnika naszej inicjatywy, dwuletniego Henryka, zaintrygował… kolor pasty do zębów, który zmienia się wraz z rozpoczęciem szczotkowania.

Z kolei nieco starszą Zoję (6 lat) zainteresował temat liczb. Dlaczego numerki się nie kończą? Na to pytanie odpowiedziała prof. Barbara Wikieł, prorektor ds. studenckich.

Sprawy związane z naszą planetą i jej atmosferą poruszyła pięcioletnia Alicja.

O huk bomby atomowej zapytał 10-letni Krystian.

Z kolei dwóch chłopców ­– Jasiu i Józek (7 i 10 lat) – oderwali się od Ziemi i wyruszyli na podbój wszechświata, zadając pytanie o lot na księżyc i… wagę kosmosu.

Z okazji Dnia Dziecka wszystkim dzieciom życzymy dalszej ciekawości świata i odkrywania jego tajemnic, a dorosłym – pielęgnowania w sobie wewnętrznego dziecka. Wszystkim polecamy zrobienia sobie małego prezentu z tej okazji, na przykład zjedzenia lodów. A gdyby ciekawiło was, tak jak 9-letnią Olę, dlaczego, gdy dotknąć czekoladowym lodem waniliowego, to na czekoladowym zrobi się biała plama, a na waniliowym brązowa, to nasi naukowcy i na to mają odpowiedź:

Wszystkiego najlepszego!

163 wyświetleń