Data dodania: 2023-06-29
Inauguracja Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej
W ramach projektu zainicjowanego przez Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego, Samorząd Województwa Pomorskiego podjął współpracę z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim, wchodzącymi w skład Uczelni Fahrenheita oraz Akademią Sztuk Pięknych. Studenci będą tworzyć interdyscyplinarne zespoły i otrzymają zadanie do realizacji w obszarze gminy Pelplin, wybranej spośród gmin z terenu województwa pomorskiego, które zgłosiły chęć udziału w projekcie.
Uroczysta inauguracja Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej odbyła się 23 czerwca br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Spotkanie otworzył Leszek Bonna, wicemarszałek Województwa Pomorskiego, który wyraził ogromne nadzieje względem przyszłych prac studentów, podkreślając, jak ważne dla Samorządu Województwa Pomorskiego są działania związanie z realizacją przestrzeni publicznych. Z kolei Jakub Pietruszewski, dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, przedstawił założenia Pomorskiego Laboratorium Przestrzeni Publicznej, w ramach którego realizowana jest Akademia.
W dalszej części spotkania Barbara Marchwicka, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Gdyni ds. przestrzeni publicznej, przybliżyła zgromadzonym tematykę wieloaspektowości procesu planowania przestrzeni publicznej. Głos zabrał również Krzysztof Adamczyk, wiceburmistrz Miasta i Gminy Pelplin, który opowiedział o terenie projektowym, który będzie przedmiotem prac koncepcyjnych w ramach Akademii. Obszar jest obecnie niezainwestowany i przejawia potencjał do kompleksowego zagospodarowania i wykorzystania na cele odpowiadające potrzebom lokalnej społeczności, choćby ze względu na bardzo korzystne położenie w strukturze miasta.
Podczas inauguracji omówiony został także harmonogram dalszych prac, w tym kwestie organizacyjne dotyczące warsztatów zaplanowanych na 25-29 września br. w gminie Pelplin. Wrześniowy wyjazd pozwoli studentom zapoznać się z uwarunkowaniami rekultywowanego terenu i porozmawiać z przyszłymi użytkownikami tej przestrzeni. Wówczas rozpoczną się prace koncepcyjne, które będą kontynuowane podczas kolejnego semestru akademickiego. Efekty mają być zaprezentowane w I kwartale 2024 roku.
Wydarzenie było też okazją do podpisania umów ze studentami, którzy już oficjalnie stali się uczestnikami Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej.
Idea
Jak przekonują inicjatorzy przedsięwzięcia, projekt zrodził się z wyraźnej potrzeby systemowego wsparcia samorządów lokalnych w działaniach podnoszących jakość, funkcjonalność i estetykę przestrzeni publicznych, w tym w szczególności małych miast i miejscowości w województwie pomorskim. Akademia jest kontynuacją pilotażowego projektu, rozpoczętego jeszcze w 2019 roku, który obecnie stanowi część przedsięwzięcia strategicznego pn. Pomorskie Laboratorium Przestrzeni Publicznej. Projekt ma również zwracać uwagę na szereg aspektów i wyzwań, przed którymi stoją gminy, m.in. konieczności realizacji przestrzeni zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego czy też z uwzględnieniem zdolności adaptacyjnych do zmian klimatu oraz odporności na klęski żywiołowe.
Przedsięwzięcie ma także wzmacniać współpracę szkół wyższych oraz integrację środowisk studenckich. Potwierdzeniem zainteresowania tematem wśród studentów był z sukcesem zakończony konkurs „Kolej na południe", organizowany przez Uczelnie Fahrenheita oraz Pomorską Kolej Metropolitalną. W rywalizacji wzięło udział liczne grono zaangażowanych młodych ludzi.