Data dodania: 2023-06-07
Projekt doktorski na WFTiMS we współpracy z Uniwersytetem w Grenoble
Celem projektu doktorskiego jest zbadanie wpływu współdomieszkowania związków na bazie tlenku ceru (wprowadzania minimum dwóch domieszek kationowych) na aktywność elektrochemiczną tych związków, które mogą znaleźć zastosowanie w tlenkowych ogniwach paliwowych (SOFC) i wysokotemperaturowych elektrolizerach tlenkowych (SOEC).
Badania będę prowadzone z wykorzystaniem komplementarnych technik analizy strukturalnej (XAS) i obrazowania na skaningowym transmisyjnym mikroskopie rentgenowskim (STXM) w mikroskali oraz badań właściwości elektrochemicznych – wszystkie prowadzone w rzeczywistych warunkach pracy tych materiałów. Prace będą prowadzone w wiodących, europejskich jednostkach naukowych: na linii XAS LISA w Europejskim Centrum Promieniowania Synchrotronowego (ESRF) w Grenoble, na liniach DEMETER-STXM oraz PolyX w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie oraz w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej na Politechnice Gdańskiej. Kandydat spędzi część czasu w Gdańsku na przygotowaniu/charakteryzacji materiałów, część w SOLARIS na obrazowaniu w nanoskali i mikroskali, a część na linii LISA w ESRF na analizie struktury tych związków.
Doktorat będzie umocowany na Uniwersytecie w Grenoble i sfinansowany ze środków Central European Research Infrastructure Consortium (CERIC).
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z dr hab. inż. Beatą Bochentyn, prof. PG (beata.bochentyn@pg.edu.pl) lub dr hab. inż. Agnieszką Witkowską, prof. PG (agnieszka.witkowska@pg.edu.pl), które będą nadzorowały część prac związanych z doktoratem realizowanych na terenie Politechniki Gdańskiej.