Data dodania: 2023-06-05
Politechnika Gdańska w mediach 29.05-04.06
Poniżej kilka najciekawszych publikacji, jakie w minionym tygodniu ukazały się w lokalnych i ogólnopolskich mediach.
Onet
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej, wraz z uczonymi z Danii i Brazylii, pracują nad nową generacją nieszkodliwych dla środowiska materiałów piezoelektrycznych, które mogą posłużyć np. do budowy biokompatybilnych przetworników ultradźwiękowych nowej generacji. Prace koncentrują się wokół niedawno odkrytego podobnego do piezoelektryczności zjawiska elektrostrykcji.
Projekt prof. Sebastiana Molina opisano również w biuletynie Ministerstwa Edukacji i Nauki, a w poprzednim tygodniu napisały o nim również inne media tradycyjne, w tym Polska Agencja Prasowa.
Newsweek
Prof. Joanna Mytnik, która kieruje na PG Centrum Nowoczesnej Edukacji, na łamach tygodnika "Newsweek" opowiedziała o coraz większych wątpliwościach, które wzbudza u ekspertów obowiązujący obecnie system oceniania uczniów w polskich szkołach. Powołuje się m.in. na nowe osiągnięcia neurobiologii, według których uczniowie starają się zrobić, co w ich mocy, żeby otrzymywać jak najlepsze stopnie - ale nie dlatego, że są czegoś ciekawi, tylko żeby dostać nagrodę w postaci piątki albo uniknąć kary w postaci jedynki. Przez to uczą się nie podejmować ryzyka i nie myśleć kreatywnie, za to pielęgnują w sobie wysoki lęk przed niepowodzeniem.
WP.PL
W Bonifraterskim Centrum Rehabilitacji p.w. św. Benedykta Menni w Piaskach odbyła się konferencja "Nowe technologie w rehabilitacji chorych", która została poświęcona robotom wykorzystywanym w medycynie. Redakcja Wirtualnej Polski odnotowała prezentację powstałego na Politechnice Gdańskiej, w prowadzonej przez prof. Andrzeja Czyżewskiego Katedrze Systemów Multimedialnych (WETI), ulepszonego systemu C-EYE, który śledząc ruch gałek ocznych, pozwala na komunikację z osobami wybudzonymi ze śpiączki i po udarach.
TVP – „Panorama”
W piątek 2 czerwca na PG odbyła się konferencja „AI Big aAY”. Była to okazja do zapoznania się ze światowymi trendami w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji, wynikami prowadzonych badań na uczelni, wymiany doświadczeń oraz zacieśnienia współpracy na płaszczyźnie naukowo–przemysłowej. W pomorskim wydaniu „Panoramy” znalazła się szeroka relacja z wydarzenia (od 18 min. 25 sek.).
Z kolei kilka dni wcześniej, 29 maja, redakcja „Panoramy” umieściła w programie relację z ubiegłotygodniowego Pikniku Nauki Fahrenheita, którego Politechnika Gdańska zorganizowała w ramach Uczelni Fahrenheita wraz z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Gdańskim oraz Centrum Hevelianum.