Data dodania: 2023-06-05
Projekt INFOLIGHT naukowców z PG nagrodzony
INFOLIGHT to inteligentna platforma oświetleniowa, która wykorzystuje nowej generacji źródła światła LED, jednocześnie udostępniając szereg rozmaitych usług.
Lampy stworzone przez naukowców z PG wyposażone są w szereg czujników, takich jak kamery czy sensory akustyczne i mikrofalowe. Dostarczają one informacje o widoczności, natężeniu ruchu, obecności pieszych, rowerzystów i pojazdów na drodze. Wszystko to w celu dynamicznej i automatycznej adaptacji kształtu wiązki światła, jej intensywności i temperatury barwowej do panujących warunków. Dzięki architekturze chmurowej rozwiązanie będzie powszechnie dostępne dla użytkowników, a oferowane aplikacje mają wykorzystać potencjał lamp ulicznych w kontekście zastosowań Smart City. Dane rejestrowane przez system lamp INFOLIGHT przetwarzane są w architekturze fog computing na poziomie pojedynczej oprawy i jej kontrolera. Złożone obliczenia i aplikacje delegowane są do chmurowego modułu obliczeniowego i podejmującego decyzję o sterowaniu lampami. Skutkuje to optymalizacją zużycia energii, zwiększeniem bezpieczeństwa i zmniejszeniem zanieczyszczenia światłem.
Za opracowaniem wynalazku stoi zespół naukowców z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej w składzie: prof. dr hab. Inż. Andrzej Czyżewski, dr hab. inż. Piotr Szczuko, mgr inż. Andrzej Sroczyński, mgr inż. Tomasz Śmiałkowski, dr hab. inż. Józef Kotus, dr hab. inż. Grzegorz Szwoch, dr inż. Karolina Marciniuk, dr inż. Arkadiusz Harasimiuk, dr inż. Piotr Odya, dr inż. Maciej Szczodrak, mgr inż. Szymon Zaporowski, mgr inż. Wanda Ludwikowska, mgr inż. Dawid Weber, mgr inż. Daniel Wiśniewski i mgr inż. Paweł Spaleniak.
Platforma INFOLIGHT zdobyła właśnie Złotym Medalem XVI Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2023. Wydarzenie ma na celu promocję innowacyjnych produktów, technologii i usług z różnych branż i dziedzin, kierowanych do przemysłu i gospodarki. W ramach konkursu zgłoszone projekty oceniane są pod kątem m.in. poziomu innowacyjności, zapotrzebowania rynku na dany produkt, możliwości wdrożenia i komercjalizacji czy efektów ekonomicznych i społecznych.