Data dodania: 2023-06-26
Titan, „Science”, atom i AMP, czyli Politechnika Gdańska w mediach
Poniżej kilka najciekawszych publikacji, jakie w minionym tygodniu ukazały się w lokalnych i ogólnopolskich mediach.
PAP, Onet, TVP2 i inne
W ubiegłym tygodniu media w Polsce i na świecie szeroko relacjonowały dramat załogi jednostki Titan, która zaginęła podczas podróży w kierunku wraku słynnego Titanica. Czołowe polskie media przygotowując swoje materiały – zarówno te opisujące poszukiwania, jak i późniejsze, wyjaśniające przyczyny implozji jednostki – często opierały je o ekspercką wiedzę prof. Lecha Rowińskiego z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, który specjalizuje się w projektowaniu pojazdów i urządzeń podwodnych, a także w zagadnieniach związanych z pracą ludzi na dużych głębokościach.
Panorama TVP 2 (materiał od 15 min. 40 sek.)
Materiały na powyższy temat z udziałem naukowca PG powstały również m.in. w Polsat News, radiu ESKA i VOX FM, Gazeta.pl, Business Insider i innych.
Forum Akademickie
Dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej jest główną autorką artykułu dotyczącego nocnej ekspozycji na światło sztuczne na obszarach zurbanizowanych w kontekście oddziaływania na zdrowie ludzi i społeczeństwo, który został opublikowany w najnowszym wydaniu amerykańskiego czasopisma naukowego "Science".
Newsweek
Ekspercką wiedzą nt. sytuacji na rynku energetyki jądrowej oraz planach budowy na Pomorzu elektrowni atomowej podzielił się z redakcją „Newsweeka” dr Marcin Jaskólski, pełnomocnik rektora PG ds. energetyki jądrowej oraz z-ca dyrektora Centrum Energetyki Jądrowej PG. Materiał ukazał się zarówno w papierowym, jak również internetowym wydaniu pisma.
Przegląd Sportowy
Na łamach największego sportowego tytułu w kraju można było przeczytać o czwartym z rzędu zwycięstwie Politechniki Gdańskiej w Akademickich Mistrzostwach Polski. - To ogromny sukces, zwłaszcza dla uczelni, która nie należy do tych największych. Mamy około 14 tysięcy studentek i studentów, stąd znalezienie zaangażowanych, młodych ludzi, którzy będą chętni do poświęceń i aktywnego uprawiania sportu, jest dla nas nieco trudniejsze, niż w przypadku największych uczelni. Jak się jednak okazuje, udaje się nam to robić i to bardzo skutecznie – mówi "PS" prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor PG.