Studenci PG badali Arktykę | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-09-18

Studenci PG badali Arktykę

Na tle krajobrazu Spitsbergenu pięcioro studentów. Trzymają granatowy baner z logotypem wyprawy Spitsbergen Challenge.
Fot. materiały koła naukowego „MIŚ”
Grupa studentów z koła naukowego PG „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska” wróciła z wyprawy na Spitsbergen, gdzie prowadzili badania geologiczne, hydrologiczne czy lichenometryczne. Wyjazd był jednym z etapów projektu PLUTONIUM „Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa do Arktyki”.

Wyprawa odbyła się w dniach 9-23 sierpnia br. Studenci udali się z Polski do miasteczka Longyearbyen – stolicy archipelagu Svalbard. Stamtąd wyruszyli nalężącym do Instytutu Oceanologii PAN statkiem badawczym R/V „Oceania”, do laguny Eidembukta.

Po rozbiciu obozu przez tydzień prowadzili prace terenowe i laboratoryjne we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Kłajpedzie (Litwa). Pomimo wielu trudności, jakimi były m.in. awaria agregatu prądotwórczego, uczestnikom wyprawy udało się zrealizować bardzo szeroki plan badawczy. Obejmował on prace terenowe, jak np. pobranie próbek wody i gleby, a także korzystanie z sondy CTD, próbnika wieloparametrycznego HORIBA, batymetru oraz pułapek osadowych. Zakres badań dotyczył geologii, hydrologii, hydrochemii i lichenometrii. Studenci przeprowadzili badania gazów cieplarnianych w słupie wody, pobrali próbki planktonu i bentosu przybrzeżnego oraz próbki do izolacji eDNA.

Fot. materiały koła naukowego „MIŚ”

Choć wyprawa do Arktyki się zakończyła, to na uczestników projektu czekają dalsze wyzwania. Młodzi naukowcy planują udział w konferencjach naukowych. Chcą także wypromować swój projekt. W tym celu przygotowują wystawę zdjęć z sierpniowego wyjazdu. Studenci opracowują także grę fabularną, której celem jest pomóc innym młodym badaczom przygotować się do podobnej wyprawy.

W wyprawie na Spitsbergen udział wzięli: Iga Jabłońska i Igor Kiżewski (studenci WILiŚ), Adam Pacek (student WETiI), Zuzanna Dunajska (studentka WChem), Emilia Bączkowska (doktorantka Szkoły Doktorskiej PG) oraz Opiekunka Naukowa Koła Naukowego SPG „MIŚ” prof. Katarzyna Jankowska.

108 wyświetleń