Data dodania: 2023-10-05
Klub Kobiet Uczelni Fahrenheita
21 czerwca br. badaczki i pracowniczki Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego powołały stowarzyszenie Klub Kobiet Uczelni Fahrenheita. W spotkaniu założycielskim udział wzięły m.in. prof. Adriana Zaleska-Medynska, Dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, a także jej zastępczyni mgr Katarzyna Zygmunt.
Uczestniczki omówiły i przyjęły Statut stowarzyszenia Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita. Następnie wybrały jego Zarząd, Komisję Rewizyjną oraz Sąd Koleżeński.
Na mocy głosowań większością głosów prezeską Klubu Kobiet FarU została prof. dr hab. Ewa Łojkowska, a w skład Zarządu weszły:
- prof. dr hab. Joanna Janczewska, PG
- prof. dr hab. Ewa Lechman, PG
- prof. dr hab. Beata Możejko, UG
- prof. dr hab. Małgorzata Myśliwiec, GUMed
- dr hab. Aleksandra Gaworska–Krzemińska, prof. GUMed
- dr hab. Dorota Pyć, prof. UG
- dr hab. inż. Małgorzata Śmiałek–Telega, prof. PG
- mgr Sylwia Dudkowska–Kafar, UG
- mgr Ewa Kiszka, GUMed
- mgr Magdalena Nieczuja–Goniszewska, UG
Omówienie spraw formalnych poprzedzone było krótkimi wystąpieniami oraz dyskusją na temat celów i form działania. Głos zabrały prof. Ewa Łojkowska, biotechnolożka z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, która omówiła działania realizowane w ramach programów polityki równości płci na UG oraz dane z raportu dotyczącego udziału kobiet w nauce. Z kolei prof. Małgorzata Książek-Czermińska z Wydziału Filologicznego UG poruszyła zagadnienie używania feminatywów.
– Jeśli chodzi o językowy wymiar feminatywów i ich używania to jest to fakt. Fakt istnienia tego zjawiska w języku od czasu, kiedy język zaczął funkcjonować w wymiarze społecznym. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy cieniujemy jak dana nazwa żeńska ma powstać. Natomiast językoznawcy odnotowują istnienie feminatywów niemal od początków funkcjonowania słowników. Powstał także osobny „Słownik nazw żeńskich polszczyzny” pod redakcją Katarzyny Hołojdy – mówiła prof. Książek-Czermińska.
W ujęciu historycznym szerzej o kobietach w nauce opowiedziała trzecia prelegentka, którą była profesorka Beata Możejko z Wydziału Historycznego UG.
Zarząd Klubu Kobiet FarU i pierwsze spotkania
Na pierwszym posiedzeniu w dniu 10 lipca 2023 r. ukonstytuował się Zarząd Klubu Kobiet FarU. Wiceprezeskami zostały:
- prof. dr hab. Joanna Janczewska z Politechniki Gdańskiej
- prof. dr hab. Beata Możejko z Uniwersytetu Gdańskiego
- prof. dr hab. Małgorzata Myśliwiec z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Na sekretarkę Zarządu wybrano mgr Sylwię Dudkowską–Kafar, a na skarbniczkę dr hab. Małgorzatę Śmiałek-Telegę.
W skład Komisji Rewizyjnej wybrane zostały:
- prof. dr hab. Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jako jego przewodnicząca
- dr hab. Magdalena Nowak, prof. UG,
- dr hab. Julita Wasilczuk, PG.
W skład Sądu Koleżeńskiego weszły:
- prof. dr hab. Maria Mendel z Uniwersytetu Gdańskiego – jako jego przewodnicząca
- prof. dr hab. inż. Magdalena Gajewska, PG
- mgr Magdalena Warzocha, GUMed.
W trakcie kolejnego, drugiego już posiedzenia Zarządu Klubu Kobiet FarU, które odbyło się w dniu 25 września 2023 r., omówiono program najbliższych działań oraz metody pracy Klubu pozwalające na aktywne działania wszystkich członkiń Klubu.
Obecnie członkinie klubu przygotowują wydarzenie dla wszystkich osób z Uczelni Fahrenheita, zainteresowanych członkostwem w Klubie Kobiet FarU. Odbędzie się ono 20 listopada o godz. 16:00 w Auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. Szczegółowe informacje oraz program zostaną przekazane wkrótce.