Aplikacja PULA już dostępna | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-11-02

Aplikacja PULA już dostępna

Dłoń trzymająca telefon komórkowy z wyświetloną aplikacją PULA
Współtworzony przez naukowców z PG system PULA ma na celu promować pozytywne działania użytkowników – takie jak korzystanie z transportu miejskiego czy usług ekonomii cyrkularnej – i wynagradzać je alternatywną walutą, jaką są Dobre Monety. Aplikacja jest już dostępna do bezpłatnego pobrania w sklepach Google Play oraz App Store.

System oraz aplikacja PULA powstawały w ramach projektu Greencoin. Pracowali nad nimi naukowcy z Polski i Norwegii pod kierownictwem mgr inż. arch. Kacpra Radziszewskiego z Wydziału Architektury PG.

Inicjatywa opiera się na partnerstwie lokalnych podmiotów. Dzięki aplikacji gdańszczanki i gdańszczanie będą mogli czerpać korzyści ze zmiany swoich nawyków, podejmowania inicjatyw lokalnych czy innych działań w ramach zrównoważonego rozwoju. PULA wynagradza Dobrymi Monetami pozytywne działania, takie jak: korzystanie ze zrównoważonego transportu, sprzątanie miejsc publicznych, rozwój terenów zielonych, korzystanie z lokalnych usług ekonomii cyrkularnej. Alternatywną walutę można wykorzystać, aby nabyć kupony na atrakcyjne produkty, usługi i zniżki u lokalnych partnerów.

Bezpłatna aplikacja jest już dostępna do pobrania w sklepach Google Play i App Store. By rozpocząć wspólne działania, wystarczy jedynie ją zainstalować i założyć konto.

Google Play App Store

Projekt Greencoin

Pula powstała w ramach projektu Greencoin i korzysta obecnie z dofinansowania o wartości 1,62 mln € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Jego celem jest stworzenie systemu promowania ekologicznych zachowań, za pomocą alternatywnej wirtualnej waluty, która w przyszłości zostanie udostępniona szerszej publiczności jako oprogramowanie typu open source.

Innowacyjne rozwiązanie dedykowane dla Gdańska opracował interdyscyplinarny zespół naukowców i praktyków miejskich. W trosce o wspólne dobro połączyli siły, aby wieloaspektowo zbadać to, jak motywować mieszkańców Gdańska do podejmowania ekologicznych zachowań, a także jak wzmocnić te zachowania na rzecz zrównoważonej przyszłości. Na podstawie badań opracowali PULĘ.

Więcej o projekcie PULA Oficjalna strona projektu

234 wyświetleń