Konferencja o AI w Europejskim Centrum Solidarności | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-11-02

Konferencja o AI w Europejskim Centrum Solidarności

Na żółtym tle grafika przedstawiająca oko w okręgu oraz napis "Jak sztuczna inteligencja zmieni świat? Konferencja"
Jak sztuczna inteligencja zmieni świat? Odpowiedzi na to pytanie poszukają uczestnicy konferencji o takim właśnie tytule. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 14 listopada w Europejskim Centrum Solidarności, a patronat honorowy nad nim objął m.in. prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Konferencja ma charakter popularnonaukowy i jest adresowana do uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych oraz osób dorosłych. Zaproszenie do dyskusji przyjęli specjaliści w zakresie sztucznej inteligencji – praktycy i teoretycy tematu, ludzie nauki i biznesu, pracujący w kraju i poza jego granicami.

Wydarzenie odbędzie się 14 listopada w godzinach od 9:00 do 16:00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. Konferencję otworzą wystąpienia dyrektora ECS Basila Kerskiego oraz prof. Janusza Rachonia, prezesa Fundacji ECS i Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, a także rektora Politechniki Gdańskiej w latach 2002-2008.

– Jesteśmy w takim momencie dziejowym, jak nasi przodkowie na przełomie XVIII–XIX wieku, gdy wynalezienie maszyny parowej spowodowało ogromne zmiany w procesach technologicznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych – mówi prof. Janusz Rachoń, współorganizator konferencji. – Sztuczna inteligencja już bada, projektuje oraz rozwija algorytmy i modele komputerowe umożliwiające maszynom procesy, które imitują myślenie, aby mogły podejmować optymalne decyzje. Tego procesu nie da się już powstrzymać. 

W programie konferencji znalazło się wiele ciekawych wystąpień i paneli dyskusyjnych. Wykład wprowadzający wygłosi prof. Jacek Rumiński z Katedry Inżynierii Biomedycznej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Ponadto w programie znalazły się cztery panele, z których każdy odpowiada innemu zagadnieniu związanemu ze sztuczną inteligencją.

  • Czy sztuczna inteligencja rewolucjonizuje społeczeństwa?
  • Jak sztuczna inteligencja zmieni oblicze światowej gospodarki?
  • Czy prawo powinno regulować zasady działania sztucznej inteligencji?
  • Czy sztuczna inteligencja potrzebuje etyki?

Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy dyskusji – naukowcy, przedsiębiorcy, eksperci i praktycy. Wśród panelistów konferencji znaleźli się m.in. prof. Andrzej Dragan, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego i popularyzator nauki, prof. Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema oraz prorektor Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, dr Agnieszka Słowik, informatyczka i badaczka z departamentu nauki i technologii University of Cambridge, Marek Piechocki, współzałożyciel LPP, Kamila Sotomska z Google Polska, prof. Maciej Barczewski z Uniwersytetu Gdańskiego, ekspert Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i ONZ czy prof. Agnieszka Lekka-Kowalik z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Program oraz pełna lista gości znajdują się na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak konieczne jest pobranie bezpłatnego biletu.

Szczegółowy program Pobierz bezpłatny bilet

Organizatorami konferencji są Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego i Europejskie Centrum Solidarności. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde oraz rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski.

452 wyświetleń