Ambasador Turcji - wizyta na Politechnice Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-12-12

Ambasador Turcji z wizytą na Politechnice Gdańskiej

Kilka osób w gabicnecie rektora
Na zdjęciu od lewej: Nevra Genç, Betül Buke Karaçin, Ambasador Rauf Alp Denktas, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji oraz Rahime İğdeci Hosny. Fot. Krzysztof Krzempek/PG 
O dotychczasowej, ale też przyszłej współpracy pomiędzy uczelniami tureckimi a Politechniką Gdańską - zwłaszcza w obszarach edukacji, technologii cyfrowych, budowy okrętów i budownictwa - rozmawiał z władzami Politechniki JE Rauf Alp Denktas, ambasador Republiki Turcji w Polsce.

Wizyta ambasadora Raufa Alpa Denktasa na PG odbyła się 6 grudnia 2023 r. W skład delegacji, której przewodził ambasador, weszli: Rahime İğdeci Hosny, pierwsza sekretarz ambasady Turcji, Nevra Genç, radczyni handlowa ambasady, a także jej zastępczyni Betül Buke Karaçin. Delegację przyjął prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, w towarzystwie prof. Janusza Nieznańskiego, prorektora ds. umiędzynarodowienia i innowacji.

Rauf Alp Denktaş jest Ambasadorem Turcji w Polsce od października br. Wcześniej, od 2001 r., pełnił wiele funkcji w dyplomacji tureckiej. Pracował m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Department of NATO and Western European Affairs oraz Israel and Palestine Desk), był sekretarzem ambasad Turcji w Rumunii i Izraelu, radcą i rzecznikiem Ambasady Turcji w USA, a także radcą stałej misji dyplomatycznej Turcji przy ONZ. W okresie poprzedzającym misję dyplomatyczną w Polsce (2019 – 2023) pracował ponownie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Turcji jako Minister Plenipotentiary – Deputy Director General for Multilateral Economic Affairs.

Rozwój współpracy priorytetem

Ambasador zapewnił gospodarzy spotkania o wysokim priorytecie, jaki w Turcji ma rozwój współpracy z uczelniami gdańskimi. Rauf Alp Denktaş wymienił przy tym cztery obszary szczególnego zainteresowania strony tureckiej, tj.: edukacja, technologie cyfrowe, budowa okrętów i budownictwo. Wskazał na duży potencjał współpracy polsko-tureckiej, w tym akademickiej, w krajach trzecich, zwłaszcza z obszaru Azji Środkowej (Kazachstan, Uzbekistan i in.). Podkreślił też, że Turcja oferuje stypendia dla studentów przyjeżdżających, co można wykorzystać dla zwiększenia atrakcyjności uczelni tureckich dla studentów Politechniki Gdańskiej. Delegacja turecka zaproponowała również popularyzację wśród studentów PG międzynarodowego festiwalu Teknofest organizowanego co roku w Turcji. Jest to największy w tym kraju festiwal technologiczny, ukierunkowany głównie na przemysł lotniczy i kosmiczny.

Z kolei rektor PG prof. Krzysztof Wilde deklarował podczas spotkania, że Politechnika jest uczelnią otwartą na nowe możliwości.

– Bardzo mnie cieszy, że strona turecka jest mocno zainteresowana rozwijaniem współpracy akademickiej z uczelniami polskimi, w tym z Politechniką Gdańską. – mówił rektor PG. – Nasza uczelnia oraz nasze studentki i studenci liczą na kolejne ciekawe i wspólne projekty, zarówno badawcze, jak też edukacyjne – dodał.

Rektor PG poinformował też delegację turecką o swojej planowanej wizycie w jednej z najlepszych uczelni technicznych w Turcji, tj. Izmir Institute of Technology, która ma się odbyć w  przyszłym roku.

Prorektor PG prof. Janusz Nieznański przedstawił natomiast podstawowe informacje o dotychczasowej wymianie akademickiej Politechniki Gdańskiej z uczelniami tureckimi. PG ma obecnie 34 umowy w ramach programu Erasmus+ z uczelniami tureckimi, a liczba studentów przyjeżdżających na Politechnikę z tych uczelni w ostatnich pięciu latach wynosiła od 37 do 74, co stawia Turcję pośród najważniejszych kierunków naszej współpracy edukacyjnej.

Ambasador Turcji Rauf Alp Denktaş oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Krzysztof Krzempek
368 wyświetleń