II edycja konkursu „Mistrzowie współpracy Fahrenheita” rozstrzygnięta | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-12-12

II edycja konkursu „Mistrzowie współpracy Fahrenheita” rozstrzygnięta

Finał II edycji konkursu „Mistrzowie współpracy Fahrenheita”
Finał II edycji konkursu „Mistrzowie współpracy Fahrenheita”. Fot. GREGMAR
Poznaliśmy laureatów w II edycji konkursu „Mistrzowie współpracy Fahrenheita”. Nagrody przyznano aż 6 zespołom w dwóch kategoriach. Wręczono je podczas gali ogłoszenia wyników, która odbyła się 8 grudnia br. w Atheneum Gedanense Novum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Po raz pierwszy do konkursu „Mistrzowie współpracy Fahrenheita” przyjmowano projekty w dwóch kategoriach – o charakterze naukowo-badawczym oraz o charakterze oddziaływania społecznego.

Łącznie wpłynęło aż 12 wniosków, złożonych przez 131 osób zrzeszonych w 28 kołach naukowych z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.

Projekty o charakterze naukowo-badawczym:

  • W pogoni za nowym lekiem przeciwgrzybiczym - Partrycyna B vs Amfoterycyna B
  • Badanie wpływu wysiłku wykonywanego podczas turnieju e-sportowego na obciążenie mięśniówki serca
  • Antystarzeniowa terapia genowa dla ludzkich fibroblastów skóry
  • BrainSync

Projekty o charakterze oddziaływania społecznego:

  • POŻĄDAJ... i nie zarażaj
  • EKO-Kaszuby FarU: Innowacyjny Projekt Integracji, Edukacji i Ochrony Szlaku Pętli Jezior Raduńskich
  • Włącz Żółty Wiadukt                                           
  • Nurse Logibike – logistyczne wsparcie pracy pielęgniarki środowiskowej
  • 15-minute City
  • Kampania na rzecz świadomości edukacyjnej obejmująca choroby rzadkie w grupie pacjentów pediatrycznych
  • Modowe Zero Waste
  • Kampania Społeczna „Dziękuję Ci, Ciało”

Finał konkursu odbył się 8 grudnia br. w Atheneum Gedanense Novum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wydarzenie otworzył dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podkreślił istotę działania w duchu współpracy, której celem jest także poprawa warunków czy możliwości funkcjonowania społeczeństw.

W kolejnym wystąpieniu prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, zwróciła uwagę nie tylko na aspekt podejmowania międzyuczelnianych inicjatyw, ale też rozwijania umiejętności składania i prowadzenia projektów w perspektywie pozyskiwania środków w przyszłości, podczas kariery naukowej czy zawodowej.

Sześć nagrodzonych projektów

Nagrody w obu kategoriach wręczyli dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich Politechniki Gdańskiej, prof. Sylwia Mrozowska, prorektorka ds. współpracy i rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Uczelni Fahrenheita.

Największą liczbę punktów spośród wszystkich zgłoszeń uzyskał projekt zatytułowany „Badanie wpływu wysiłku wykonywanego podczas turnieju e-sportowego na obciążenie mięśniówki serca”, zgłoszony przez koła naukowe SKN przy I Katedrze i Klinice Kardiologii GUMed, Stream of Thoughts z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz Data Science Club z PG. Projekt tym samym uzyskał I miejsce w kategorii projektów o charakterze naukowo-badawczym.

Planowane przedsięwzięcie ma na celu ocenę wpływu wysiłku e-sportowego na stan i organizm topowych zawodników profesjonalnych drużyn e-sportowych, jak również promocję zdrowego stylu życia. Liczba e-sportowców w skali światowej wynosi ponad 3 miliony i jak podkreślają pomysłodawcy, istnieją liczne przesłanki wskazujące na dużą potrzebę edukacji w tej grupie (m.in. ze względu na deprywację snu czy nieprawidłowe odżywianie). Badaniem zostaną objęci gracze podczas turnieju organizowanego przez Kinguin Esports Lounge Gdańsk.

Na podium w tej kategorii znalazły się także projekty: „BrainSync” autorstwa Międzyuczelnianego Koła Naukowego Neuropsychologii i Neuronauki Cerebrum (GUMed, PG i UG) oraz „W pogoni za nowym lekiem przeciwgrzybiczym. Partrycyna B vs Amfoterycyna B” zgłoszone przez Studenckie Koło Naukowe „Biochemicy” (GUMed) i Koło Studentów Biotechnologii (PG).

Na zdjęciu od lewej: dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Uczelni Fahrenheita, zespół projektowy nagrodzony I nagrodą w kategorii projektów o charakterze oddziaływania społecznego: koła naukowe Digital Architecture Lab z PG oraz SKN Gospodarki Przestrzennej z UG, prof. Sylwia Mrozowska, prorektorka ds. współpracy i rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich Politechniki Gdańskiej. Fot. GREGMAR

Z kolei najwyższe miejsce podium w kategorii projektów o charakterze oddziaływania społecznego przyznano autorkom zgłoszenia „Włącz Żółty Wiadukt”, reprezentującym koła naukowe Digital Architecture Lab z PG oraz SKN Gospodarki Przestrzennej z UG.

Projekt podkreśli znaczenie miejsca poprzez edukację oraz zabawę – podczas warsztatów oraz gry, w której również młodsze pokolenia poznają historię i retrospekcję terenu. Uczestnicy poznają mniej znane zakątki miasta, otrzymają edukację o historii, wydarzeniach i elementach dziedzictwa kulturowego, które można odnaleźć w przestrzeni trzech dzielnic – Śródmieścia, Aniołek i Młynisk – podkreślają pomysłodawcy we wniosku. Głównym celem będzie wypracowanie koncepcji Żółtego Wiaduktu dostępnego, przyjaznego i otwartego dla wszystkich na drodze integracji społeczności akademickiej i lokalnych grup społecznych.

Drugie miejsce w tej kategorii zajął projekt kampanii społecznej „Dziękuję Ci Ciało”, autorstwa Koła Naukowego Grafiki Komputerowej Vertex (PG) i Naukowego Koła Seksuologii Ars Amandi (UG). Na trzecim miejscu uplasował się pomysł „Modowe zero waste”, przygotowany przez SKN Zdrowia Środowiska i Epidemiologii (GUMed), Digital Architecture Lab (PG) oraz Koło Naukowe Biznesu Chemicznego, Naukowe Koło Chemików i Koło Naukowe Ochrony Środowiska z UG.

Realizacja projektów przez nagrodzone zespoły rozpocznie się w styczniu 2024 roku.

139 wyświetleń