Technologie wyborcze. Prof. David Duenas-Cid z misją OBWE w Kazachstanie | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-12-15

Technologie wyborcze. Prof. David Duenas-Cid z misją OBWE w Kazachstanie

OBWE komisja
Na zdjęciu od lewej do prawej prof. David Duenas-Cid, Asset Turyssov, wiceminister  w Mnisterstwie Rozwoju Cyfrowego, Innowacji i Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego i Muhktar Yerman, sekretarz Centralnej Komisji Wyborczej. Fot. mat. WZiE 
Prof. David Duenas-Cid z Wydziału Zarządzania i Ekonomii przebywał z misją w Astanie, stolicy Kazachstanu jako ekspert Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. technologii wyborczych.

Podczas misji, która miała miejsce w dniach 5-8 grudnia, prof. David Duenas-Cid brał udział w Międzynarodowej Konferencji na temat Reformy Konstytucyjnej i Systemu Wyborczego, zorganizowanej z okazji 30-lecia Centralnej Komisji Wyborczej Kazachstanu. W konferencji wzięli udział szefowie Centralnych Komisji Wyborczych, przedstawiciele organizacji międzynarodowych oraz uczestnicy z 11 krajów regionu – Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Gruzji, Jordanii, Mołdawii, Mongolii, Turcji, Estonii, Kirgistanu i Uzbekistanu.

Na konferencji, prof. Duenas-Cid przedstawił przegląd wykorzystania technologii wyborczej, podkreślając korzyści i ryzyka związane z jej przyjęciem. Zaprezentował także elementy budujące zaufanie lub nieufność do głosowania internetowego:

  • zaufanie buduje się powoli, zgodnie z postrzeganym zaufaniem do władzy, pozytywnymi doświadczeniami w stosowaniu podobnych technologii, itp.
  • nieufność buduje się i rozprzestrzenia szybko, podążając za treściami i doświadczeniami podważającymi wiarygodność technologii.

Obydwa elementy są badane w ramach projektu „Dynamika kreowania zaufania i braku zaufania w głosowaniu internetowym” (ELECTRUST) finansowanego w ramach programu Unii Europejskiej HORYZONT 2020 i prowadzonego przez prof. Duenas-Cid. Naukowiec omówił również aspekty techniczne, takie jak konieczność otwarcia kodu źródłowego oprogramowania wyborczego, aby umożliwić zewnętrzną kontrolę oraz zapewnienie tajności głosowania i danych w trakcie i po wyborach.

Prof. Duenas-Cid odwiedził także Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego, Innowacji i Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego, gdzie spotkał się z Ministrem Turyssowem, aby omówić rozwój administracji cyfrowej i cyfrowych usług publicznych w Kazachstanie. Jego wizyta posłużyła także dyskusji praktyki głosowania przez Internet w Centralnej Komisji Wyborczej oraz omówieniu wykorzystania technologii wyborczych z przedstawicielami innych krajów.

143 wyświetleń