Data dodania: 2024-02-19
Premiera „Zielonego atramentu” i specjaliści z PG w Northvolt [PG W MEDIACH]
Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych publikacji medialnych z ostatniego tygodnia.
Premiera „Zielonego atramentu”
W piątek 16 lutego w kinie Multikino Wrzeszcz odbyła się premiera filmu „Zielony atrament”, będącego fabularyzowaną biografią śp. doc. Marianny Sankiewicz, wybitnej naukowczyni Politechniki Gdańskiej i opiekunki wielu pokoleń studentek i studentów. Film w reżyserii Pawła Wyszomirskiego powstał głównie dzięki Stowarzyszeniu Absolwentów PG, pracownikom Wydziału ETI oraz wsparciu władz uczelni i sponsorom zewnętrznym.
O premierze na swojej antenie opowiedziała stacja Radio Gdańsk, w której przez lata pracowało wielu absolwentów Wydziału ETI zajmujących się inżynierią dźwięku i będących jednocześnie wychowankami doc. Sankiewicz. Obraz „Zielony atrament” będzie można zobaczyć wkrótce na kanale VOD Telewizji Polskiej oraz na specjalnych pokazach na Wydziale.
Dlaczego były wiceprezes Tesli zbudował fabrykę baterii w Gdańsku?
Trójmiejska „Wyborcza” w szerokiej publikacji analizuje, dlaczego Peter Carlsson, nieco ponad 10 lat temu wiceprezes Tesla Motors, a obecnie szef i współzałożyciel Northvolt, założył w Gdańsku fabrykę baterii wartą ponad 200 mln zł. Jedną z odpowiedzi jest… bliskość Politechniki Gdańskiej i kompetencje jej absolwentów. „Obecność Northvolt w Polsce wiązała się z potrzebą zatrudnienia utalentowanych specjalistów, inżynierów. W Trójmieście jesteśmy blisko centrów edukacyjnych, z Politechniką Gdańską i Uczelniami Fahrenheita na czele” – mówi „Wyborczej” Robert Chryc-Gawrychowski, zasiadający w zarządzie spółki Northvolt Polska i zarazem absolwent PG.
Naukowcy z PG na Gali Nauki Polskiej
Polska Agencja Prasowa, a za nią wiele innych polskich mediów, poinformowała o przyznaniu ministerialnych nagród podczas odbywającej się w niedzielę 18 lutego w Warszawie Gali Nauki Polskiej. Wśród nagrodzonych znalazła się dwójka naukowców z PG: prof. Józef Sienkiewicz i dr inż. Mohammad Malikan.
Kadry na potrzeby realizacji strategii wodorowej
31 uczestników zakwalifikowało się do II edycji Akademii Wodorowej utworzonej przez koncern Orlen - poinformowała w piątek 16 lutego Polska Agencja Prasowa. Najlepsi absolwenci akademii będą mogli odbyć staż w Orlenie lub u jednego z partnerów, wśród których są też Pesa, Toyota i Solaris, a partnerami merytorycznymi projektu są Politechnika Gdańska i Politechnika Krakowska.