Premiera „Zielonego atramentu” i specjaliści z PG w Northvolt [PG W MEDIACH] | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-02-19

Premiera „Zielonego atramentu” i specjaliści z PG w Northvolt [PG W MEDIACH]

PG w mediach
W ostatnim tygodniu, czyli pomiędzy 12 a 18 lutego, w internecie, prasie, telewizji i w rozgłośniach radiowych pojawiło się łącznie 206 wzmianek dotyczących Politechniki Gdańskiej.

Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych publikacji medialnych z ostatniego tygodnia.

Premiera „Zielonego atramentu”

W piątek 16 lutego w kinie Multikino Wrzeszcz odbyła się premiera filmu „Zielony atrament”, będącego fabularyzowaną biografią śp. doc. Marianny Sankiewicz, wybitnej naukowczyni Politechniki Gdańskiej i opiekunki wielu pokoleń studentek i studentów. Film w reżyserii Pawła Wyszomirskiego powstał głównie dzięki Stowarzyszeniu Absolwentów PG, pracownikom Wydziału ETI oraz wsparciu władz uczelni i sponsorom zewnętrznym.

O premierze na swojej antenie opowiedziała stacja Radio Gdańsk, w której przez lata pracowało wielu absolwentów Wydziału ETI zajmujących się inżynierią dźwięku i będących jednocześnie wychowankami doc. Sankiewicz. Obraz „Zielony atrament” będzie można zobaczyć wkrótce na kanale VOD Telewizji Polskiej oraz na specjalnych pokazach na Wydziale.

Radio Gdańsk

Dlaczego były wiceprezes Tesli zbudował fabrykę baterii w Gdańsku?

Trójmiejska „Wyborcza” w szerokiej publikacji analizuje, dlaczego Peter Carlsson, nieco ponad 10 lat temu wiceprezes Tesla Motors, a obecnie szef i współzałożyciel Northvolt, założył w Gdańsku fabrykę baterii wartą ponad 200 mln zł. Jedną z odpowiedzi jest… bliskość Politechniki Gdańskiej i kompetencje jej absolwentów. „Obecność Northvolt w Polsce wiązała się z potrzebą zatrudnienia utalentowanych specjalistów, inżynierów. W Trójmieście jesteśmy blisko centrów edukacyjnych, z Politechniką Gdańską i Uczelniami Fahrenheita na czele” – mówi „Wyborczej” Robert Chryc-Gawrychowski, zasiadający w zarządzie spółki Northvolt Polska i zarazem absolwent PG.

Wyborcza Trójmiasto

Naukowcy z PG na Gali Nauki Polskiej

Polska Agencja Prasowa, a za nią wiele innych polskich mediów, poinformowała o przyznaniu ministerialnych nagród podczas odbywającej się w niedzielę 18 lutego w Warszawie Gali Nauki Polskiej. Wśród nagrodzonych znalazła się dwójka naukowców z PG: prof. Józef Sienkiewicz i dr inż. Mohammad Malikan.

PAP

Kadry na potrzeby realizacji strategii wodorowej

31 uczestników zakwalifikowało się do II edycji Akademii Wodorowej utworzonej przez koncern Orlen - poinformowała w piątek 16 lutego Polska Agencja Prasowa. Najlepsi absolwenci akademii będą mogli odbyć staż w Orlenie lub u jednego z partnerów, wśród których są też Pesa, Toyota i Solaris, a partnerami merytorycznymi projektu są Politechnika Gdańska i Politechnika Krakowska.

Nauka w Polsce 

140 wyświetleń