Data dodania: 2024-02-19
Za nami premiera filmu o doc. Mariannie Sankiewicz
Film powstał przy współpracy uczelni, Stowarzyszenia Absolwentów PG, Pomorskiej Fundacji Filmowej, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, TVP Historia oraz Jerzego Kobylińskiego. Historia jego powstania sięga 2019 roku, kiedy to wśród absolwentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG rozpoczęto dyskusje o tym, co można zrobić z archiwalnymi zdjęciami i nagraniami z udziałem doc. Marianny Sankiewicz. Początkowo planowany, krótki, dokumentalny film wspominający naukowczynię. W toku prac pomysł urósł do pełnoprawnego filmu fabularnego, opartego o biografię doc. Sankiewicz.
W piątek 16 lutego w Multikinie w Gdańsku odbyła się premiera filmu „Zielony atrament”. Wydarzenie, wpisujące się w jubileusz 120-lecia uczelni, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony widzów. Udział w pokazie wzięli m.in. prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, przedstawiciele władz uczelni, twórcy filmu, a także osoby związane z jego powstaniem oraz postacią docent Marianny Sankiewicz.
– Dziedzictwo pani docent Marianny Sankiewicz jest twardym fundamentem dzisiejszej świetności Politechniki Gdańskiej. To dzięki takim osobom jak ona chcą u nas studiować najlepsi maturzyści w kraju, a kierunki oferowane na Wydziale ETI co roku należą do najbardziej obleganych. – mówił podczas premiery prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Jestem przekonany, że dzięki temu filmowi pamięć o pani doc. Sankiewicz jeszcze bardziej się utrwali, a z jej postacią i dokonaniami będzie mogła zapoznać się również szeroka publiczność, także spoza naszej uczelni.
– Pani Docent Marianna Sankiewicz to postać monumentalna. Dla wielu absolwentów Wydziału ETI, ale i pozostałych członków społeczności akademickiej była przewodniczką, mentorką i bohaterką – mówi Georgis Bogdanis, współinicjator powstania filmu – Film „Zielony atrament” kierujemy zarówno do nich, chcąc w ten sposób uczcić pamięć o niej, ale i do młodych, którzy po nas zasiadają i zasiądą w ławach audytoriów i laboratoriów.
W rolę głównej bohaterki, docent Marianny Sankiewicz, wcieliła się znakomita polska aktorka – Magdalena Zawadzka. Obok niej na ekranie zobaczymy m.in. Aleksandrę Piotrowską, Romana Gancarczyka, Michała Kurka, Aleksandra Buchowieckiego , a także aktorów i aktorki znane z desek gdańskiego Teatru Wybrzeże – Małgorzatę Oracz, Marka Tyndę, Roberta Ninkiewicza czy Sylwię Górę. Oprawę muzyczną zapewnili znani i cenieni muzycy – Leszek Możdżer, Mikołaj Sikała, Krzysztof Chodkiewicz i Patryk Banach. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Paweł Wyszomirski.
Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem twórców filmu. Premierze towarzyszyło również wręczenie pamiątkowych statuetek z wizerunkiem docent Marianny Sankiewicz. Otrzymały je osoby zasłużone dla powstania powstania filmu „Zielony atrament”.
Kolejna okazja do obejrzenia filmu nadarzy się już 27 lutego o godz. 13:15 na Wydziale ETI Politechniki Gdańskiej. Projekcja „Zielonego atramentu” odbędzie się w Audytorium im. Marianny Sankiewicz. Wstęp wolny.
------------
Doc. Marianna Sankiewicz urodziła się 26 września 1921 roku na suwalszczyźnie, gdzie spędziła lata swej wczesnej młodości. II wojna światowa zastała ją w Wilnie, skąd władze okupacyjne zesłały ją, w 1942, do pracy przymusowej w Niemczech. Cudem uniknęła rozstrzelania, a odzyskaną wolność postanowiła poświęcić na działalność konspiracyjną.
Po wojnie podjęła prace w Polskim Radiu w Warszawy, a następnie w Rozgłośni PR w Gdańsku, jednocześnie rozpoczynając studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, w sekcji radiotechniki. W 1950 roku uzyskała dyplom magistra inżyniera, a pracę doktorską obroniła w 1968 roku. Dwa lata później uzyskała stopień docenta. Jako naukowczyni współorganizowała nową specjalizację na wydziale i zakład naukowo-dydaktyczny zajmujący się zagadnieniami z dziedziny inżynierii dźwięku.
Obok działalności naukowo-dydaktycznej podjęła się pełnienia funkcji istotnych dla jakości i skuteczności kształcenia młodzieży – prodziekana, a następnie, od 1981 roku, prorektora Politechniki Gdańskiej ds. kształcenia. Zainicjowała zmianę systemu kierowania procesem dydaktycznym i wychowawczym uczelni. Objęcie przez nią funkcji prorektora zbiegło się w czasie z trudnym okresem wydarzeń stanu wojennego. Doc. Sankiewicz wielokrotnie występowała wtedy wobec ówczesnych władz w obronie studentów i skutecznie chroniła ich przed represjami.
O społecznej postawie i aktywności świadczą również jej liczne odznaczenia, a wśród nich: otrzymany w 2011 r. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrody ministerialne i rektorskie, AES Citation Award, AES Fellowship, a także członkostwa honorowe i medale, m.in. Polskiego Towarzystwa Akustycznego, Księcia Mściwoja II za zasługi dla Gdańska, i wiele innych.