Data dodania: 2024-03-19
Obchody Irańskiego (Perskiego) Nowego Roku – 21 marca
Nouruz, czyli dosłownie „nowy dzień”, to najważniejsze i najradośniejsze święto w kalendarzu zaratusztrian przypadające na równonoc wiosenną zazwyczaj w okolicach 20/21 marca. Podczas gdy Nouruz jest najbardziej znany z obchodów w Iranie, świętuje się go również w innych krajach i społecznościach posługujących się językiem perskim. W trakcie 13 dni obchodów celebruje się naturę oraz więzi rodzinne i szerzej społeczne oparte na pokoju, współistnieniu i szacunku.
Inicjatorką wydarzenia jest dr Najmeh Hassas z Wydziału Architektury.
– Ważną częścią obchodów Nouruz jest haft sin – zbiór siedmiu elementów symbolizujących odnowę związaną z nadejściem nowego roku i prezentowanych na świątecznym stole. Powód, dla którego jest ich siedem, a wszystkie zaczynają się na literę "s" lub w alfabecie farsi "sin", jest nieprzypadkowy. Cyfra siedem reprezentuje siedem wiecznych praw irańskiego proroka Zaratusztry. Wszystkie elementy haft sin mają swoje konkretne znaczenie – mówi Najmeh Hassas.
Jakie to elementy i co symbolizują będzie można przekonać się już w czwartek, 21 marca. Wydarzenie będzie okazją do poznania bogatej kultury irańskiej/perskiej. Udział w wydarzeniu mogą wziąć wszyscy zainteresowani – pracownicy, doktoranci i studenci oraz licealiści, którzy tego dnia odwiedzą kampus Politechniki Gdańskiej w ramach Dnia Otwartego. Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana.