Obchody Irańskiego (Perskiego) Nowego Roku – 21 marca | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-03-19

Obchody Irańskiego (Perskiego) Nowego Roku – 21 marca

nowy rok
Zapraszamy pracowników, doktorantów i studentów do udziału w obchodach Nouruz – Irańskiego (Perskiego) Nowego Roku, które odbędą się w czwartek, 21 marca, od godziny 11.00 do 13.00 w Sali Kreatywnej w budynku Hydromechaniki nr 11.

Nouruz, czyli dosłownie „nowy dzień”, to najważniejsze i najradośniejsze święto w kalendarzu zaratusztrian przypadające na równonoc wiosenną zazwyczaj w okolicach 20/21 marca. Podczas gdy Nouruz jest najbardziej znany z obchodów w Iranie, świętuje się go również w innych krajach i społecznościach posługujących się językiem perskim. W trakcie 13 dni obchodów celebruje się naturę oraz więzi rodzinne i szerzej społeczne oparte na pokoju, współistnieniu i szacunku.

Inicjatorką wydarzenia jest dr Najmeh Hassas z Wydziału Architektury.

Ważną częścią obchodów Nouruz jest haft sin  zbiór siedmiu elementów symbolizujących odnowę związaną z nadejściem nowego roku i prezentowanych na świątecznym stole. Powód, dla którego jest ich siedem, a wszystkie zaczynają się na literę "s" lub w alfabecie farsi "sin", jest nieprzypadkowy. Cyfra siedem reprezentuje siedem wiecznych praw irańskiego proroka Zaratusztry. Wszystkie elementy haft sin mają swoje konkretne znaczenie  mówi Najmeh Hassas.

Jakie to elementy i co symbolizują będzie można przekonać się już w czwartek, 21 marca. Wydarzenie będzie okazją do poznania bogatej kultury irańskiej/perskiej. Udział w wydarzeniu mogą wziąć wszyscy zainteresowani  pracownicy, doktoranci i studenci oraz licealiści, którzy tego dnia odwiedzą kampus Politechniki Gdańskiej w ramach Dnia Otwartego. Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana.