Data dodania: 2024-03-25
[PG w mediach] Atom, implanty i dzień otwarty na PG
Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych publikacji medialnych z ostatniego tygodnia.
Ogólnopolski Dzień Otwarty PG
Kalendarzową wiosnę na Ogólnopolskim Dniu Otwartym PG wspólnie witali uczniowie ze szkół średnich z Pomorza i spoza naszego województwa. Uczestnicy mogli nie tylko poznać ofertę edukacyjną uczelni, ale także wziąć udział w wykładach, pokazach, warsztatach czy grze terenowej. Tego dnia Politechnika Gdańska była też gospodarzem gali Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy”.
O wydarzeniu informowali m.in.:
Trójmiasto.pl TVP Gdańsk Radio Gdańsk Radio Kaszebe Perspektywy Uczelnie.info Pomorski Urząd Wojewódzki Gdynia.pl
O wydarzeniu pisało również wiele szkół, które brały w nim udział, w tym dwie zwycięskie w Pomorskim Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024.
III LO w Gdyni Zespół Szkół Łączności w Gdańsku
Dr inż. Marcin Wekwejt gościem Radia Gdańsk
O implantach i inżynierii biomateriałowej rozmawiali w minioną środę, 20 marca, reaktor Joanna Matuszewska z Radia Gdańsk oraz dr inż. Marcin Wekwejt z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa – laureat stypendium programu im. Bekkera oraz nagrody im. Jana Uphagena. Naukowiec PG gościł w audycji „Radiowo-Naukowo”. Rozmowy posłuchać można na radiogdansk.pl.
W Gdańsku o energii atomowej
W minionym tygodniu w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się konferencja Baltic Nuclear Energy Forum. Wydarzenie zgromadziło m.in. szerokie grono przedstawicieli świata nauki, ekspertów w zakresie energii atomowej i fizyki jądrowej. Głos zabrał również prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, występujący jako przedstawiciel Uczelni Fahrenheita, współorganizatora konferencji. W gronie prelegentów znalazł się z kolei dr inż. Marcin Jaskólski, zastępca dyrektora Centrum Energetyki Jądrowej na PG.
Trójmiasto.pl Gospodarka Morska Cire.pl zielonagospodarka.pl kierunekenergetyka.pl
Prof. Piotr Lorens na łamach „Architektura i Biznes”
O kreowaniu dobrej polityki przestrzennej w mieście i wyzwaniach przed jakimi stają architekci miast rozmawiali na łamach magazynu „Architektura i Biznes” prof. Piotr Lorens, architekt Miasta Gdańska i kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury PG oraz Janusz Sepioł, architekt Miasta Rzeszowa.
Qra – modele językowe oparte w pełni na języku polskim
W poprzednich tygodniach informowaliśmy już o mediach wzmiankujących na temat sukcesu PG i AI Lab z Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI). Współpraca instytucji pozwoliła na opracowanie polskojęzycznych generatywnych neuronowych modeli językowych na bazie terabajta danych tekstowych wyłącznie w języku polskim. O osiągnięciu informują kolejne media. Tym razem są to: