[PG w mediach] Atom, implanty i dzień otwarty na PG | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-03-25

[PG w mediach] Atom, implanty i dzień otwarty na PG

PG w mediach
W dniach od 18 do 24 marca w mediach, w tym m.in. na portalach, w prasie, radiu i telewizji, pojawiło się 670 wzmianek o Politechnice Gdańskiej.

Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych publikacji medialnych z ostatniego tygodnia.

Ogólnopolski Dzień Otwarty PG

Kalendarzową wiosnę na Ogólnopolskim Dniu Otwartym PG wspólnie witali uczniowie ze szkół średnich z Pomorza i spoza naszego województwa. Uczestnicy mogli nie tylko poznać ofertę edukacyjną uczelni, ale także wziąć udział w wykładach, pokazach, warsztatach czy grze terenowej. Tego dnia Politechnika Gdańska była też gospodarzem gali Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy”.

O wydarzeniu informowali m.in.:

Trójmiasto.pl TVP Gdańsk Radio Gdańsk Radio Kaszebe Perspektywy Uczelnie.info Pomorski Urząd Wojewódzki Gdynia.pl

O wydarzeniu pisało również wiele szkół, które brały w nim udział, w tym dwie zwycięskie w Pomorskim Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024.

III LO w Gdyni Zespół Szkół Łączności w Gdańsku

Dr inż. Marcin Wekwejt gościem Radia Gdańsk

O implantach i inżynierii biomateriałowej rozmawiali w minioną środę, 20 marca, reaktor Joanna Matuszewska z Radia Gdańsk oraz dr inż. Marcin Wekwejt z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa – laureat stypendium programu im. Bekkera oraz nagrody im. Jana Uphagena. Naukowiec PG gościł w audycji „Radiowo-Naukowo”. Rozmowy posłuchać można na radiogdansk.pl.

Radio Gdańsk

W Gdańsku o energii atomowej

W minionym tygodniu w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się konferencja Baltic Nuclear Energy Forum. Wydarzenie zgromadziło m.in. szerokie grono przedstawicieli świata nauki, ekspertów w zakresie energii atomowej i fizyki jądrowej. Głos zabrał również prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, występujący jako przedstawiciel Uczelni Fahrenheita, współorganizatora konferencji. W gronie prelegentów znalazł się z kolei dr inż. Marcin Jaskólski, zastępca dyrektora Centrum Energetyki Jądrowej na PG.

Trójmiasto.pl Gospodarka Morska Cire.pl zielonagospodarka.pl kierunekenergetyka.pl

Prof. Piotr Lorens na łamach „Architektura i Biznes”

O kreowaniu dobrej polityki przestrzennej w mieście i wyzwaniach przed jakimi stają architekci miast rozmawiali na łamach magazynu „Architektura i Biznes” prof. Piotr Lorens, architekt Miasta Gdańska i kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury PG oraz Janusz Sepioł, architekt Miasta Rzeszowa.

Architektura i Biznes

Qra – modele językowe oparte w pełni na języku polskim

W poprzednich tygodniach informowaliśmy już o mediach wzmiankujących na temat sukcesu PG i AI Lab z Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI). Współpraca instytucji pozwoliła na opracowanie polskojęzycznych generatywnych neuronowych modeli językowych na bazie terabajta danych tekstowych wyłącznie w języku polskim. O osiągnięciu informują kolejne media. Tym razem są to:

Polskie Radio „Trójka” Trójmiasto.pl