Pięć odcinków z naukowcami PG w hitowym kanale popularnonaukowym na YouTube | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-03-14

Pięć odcinków z naukowcami PG w hitowym kanale popularnonaukowym na YouTube

Karolina Głowacka z Radia Naukowego
Karolina Głowacka, twórczyni Radia Naukowego. Fot. Mikołaj Starzyński
Politechnika Gdańska nawiązała bliską współpracę z Radiem Naukowym – najpopularniejszą stacją radiową na YouTube specjalizującą się wyłącznie w popularyzowaniu nauki. Kanał Radia Naukowego ma obecnie 175 tys. subskrypcji, a jego twórczyni, red. Karolina Głowacka, przygotowała w kooperacji z PG pięć odcinków.

Twórczynią kanału jest Karolina Głowacka, od kilkunastu lat jedna z najlepszych i najpopularniejszych dziennikarek naukowych w Polsce, znana przede wszystkim z licznych audycji, wywiadów i podcastów w radiu TOK FM. Równolegle, od nieco ponad trzech lat, rozwija swój autorski projekt, czyli właśnie Radio Naukowe. Jest to kanał youtubowy, którego odbiorcami są głównie osoby zainteresowane tematyką naukową, podawaną przez autorkę i jej gości w przystępny i popularnonaukowy sposób.

Najbardziej dynamiczny rozwój kanału przypadł na ostatnie miesiące, podczas których Radio Naukowe zwiększyło liczbę subskrybentów o ok. 50 proc. Na fali sukcesu kanału, red. Karolina Głowacka zdecydowała o odejściu z radia TOK FM i skupieniu się wyłącznie na rozwijaniu Radia Naukowego.

Równolegle, Politechnika Gdańska postanowiła wejść we współpracę z kanałem, czego efektem jest nagranie na kampusie uczelni pięciu niezależnych odcinków, ukazujących szeroki wachlarz zainteresowań badawczych naukowców PG oraz istotę ich badań w odniesieniu do potrzeb społecznych i wyzwań cywilizacyjnych.

„Kocham diamenty!”. Prof. Robert Bogdanowicz bohaterem 1. odcinka

Odcinki, w których rozmówcami są naukowczynie i naukowcy Politechniki Gdańskiej, będą emitowane co dwa tygodnie, przy czym premiera pierwszego z nich miała miejsce dziś – w czwartek 14 marca 2024 r. Każdy z nich potrwa ok. 50-60 minut.

Bohaterem odcinka inaugurującego cykl jest prof. Robert Bogdanowicz, z-ca kierownika Katedry Metrologii i Optoelektroniki na Wydz. Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Naukowiec kieruje jedynym w Polsce zespołem, który prowadzi badania nad półprzewodnikowymi diamentami i możliwościami ich wykorzystania, m.in. w diagnostyce medycznej nowej generacji, czy utylizacji problematycznych związków w oczyszczalniach ścieków.

Na zdjęciu Karolina Głowacka, twórczyni Radia Naukowego i prof. Robert Bogdanowicz z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG


 

Dzięki audycji poznamy bliżej badania prof. Bogdanowicza i jego zespołu, dowiemy się w jaki sposób diamenty mogą być stosowane w przemyśle kosmicznym, nuklearnym, lub militarnym, a także w jaki sposób tworzy się syntetyczne diamenty w przestrzeni laboratorium.  

Rozmowy posłuchać można na stronie internetowej oraz kanale YouTube Radia Naukowego. Podcast dostępny jest także m.in. na Spotify, Apple Podcasts czy Google Podcasts.

YouTube Spotify Google Podcasts Apple Podcasts

944 wyświetleń