Konferencja Baltic Nuclear Energy Forum | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-03-19

Konferencja Baltic Nuclear Energy Forum

Baltic Nuclear
Przez dwa dni, 18 i 19 marca Gdańsk stał się europejską stolicą atomistyki. Pierwszy dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum zgromadził szerokie grono – od przedstawicieli świata nauki, ekspertów w zakresie energii atomowej i fizyki jądrowej, po biznes żywo zainteresowany partycypowaniem w powstawaniu pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Baltic Energy Forum trwa do 22 marca, ale z Gdańska uczestnicy przenoszą się do Finlandii, by zwiedzić m.in. elektrownię jądrową Olkiluoto. 

Największe forum energetyki jądrowej w Polsce rozpoczęło się 18 marca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Obrady otworzyła Sylwia Molewska, prezeska fundacji Biznes dla Klimatu, współorganizatora konferencji:

– Nie planujemy rozmów na temat czy atom jest potrzebny, czy nie jest, ten etap mamy już za sobą. Teraz czas, by porozmawiać o tym, jak to zrobić najlepiej, jakie technologie wybrać, jak to sfinansować, jak skutecznie zbudować synergię współpracy międzysektorowej pomiędzy biznesem, światem nauki i administracją publiczną, ale również skorzystać z doświadczenia innych krajów. O to nam chodzi.  

Dyskusję o potrzebie zwrócenia się ku energii jądrowej rozpoczął Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który podkreślał istotność samej inwestycji z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz dostaw czystej energii. Podkreślał również, jak istotne jest, by w tym dyskursie nie zostało pominięte zdanie ludzi, zwłaszcza społeczności lokalnych.

Perspektywę lokalną przedstawili kolejno Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego oraz Piotr Borawski wiceprezydent Gdańska. Powstanie pierwszej elektrowni jądrowej właśnie na Pomorzu jest ogromną szansą dla rozwoju regionu i będzie jednym z ważniejszych punktów w polityce gospodarczej.

Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, występujący jako przedstawiciel Uczelni Fahrenheita, współorganizatora konferencji podkreślił, że nie można zapomnieć o istocie edukacji oraz kształcenia kadr, które w przyszłości będą rozwijać polski sektor jądrowy. Jest to duże wyzwanie, na które, jak stwierdził rektor, Uczelnie Fahrenheita są gotowe. 

Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Poland, współorganizatora konferencji, zwrócił też uwagę na to, że rozkwit energetyki jądrowej jest niezwykle istotnym elementem przy realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Pierwszy dzień konferencji to również pogłębione debaty o roli energetyki jądrowej w aspekcie zrównoważenia bilansu energetycznego, roli wdrożenia technologii jądrowych w rozwoju gospodarczym kraju, ożywiona dyskusja jak wybudować atom sprawnie i bez ryzyk, a także prelekcje przedstawicieli świata nauki oraz biznesu.

W gronie prelegentów jest dr inż. Marcin Jaskólski, zastępca dyrektora Centrum Energetyki Jądrowej na PG, którego wystąpienie dotyczyło technologii SMR, jako szansy na dekarbonizację ciepłownictwa. 

Polska ma unikalną, jako kraj pozycję w obszarze rozwoju energetyki jądrowej. Nie ma wątpliwości, że transformacja energetyczna musi przyspieszyć, ale trzeba to zrobić z zachowaniem procedur bezpieczeństwa. To jest klucz do sensownej dekarbonizacji na całym świecie.

Strona konferencji 

 

309 wyświetleń