Inteligentne i sprytne miasta. Prof. Aleksander Orłowski gościem Radia Naukowego | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-05-09

Inteligentne i sprytne miasta. Prof. Aleksander Orłowski gościem Radia Naukowego

Na zdjęciu Karolina Głowacka, twórczyni Radia Naukowego oraz prof. Aleksander Orłowski z WZiE PG
Na zdjęciu Karolina Głowacka, twórczyni Radia Naukowego oraz prof. Aleksander Orłowski z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG
Czym charakteryzują się smart cities, czyli miasta inteligentne, świadome i sprytne? Jak technologia może wspierać samorządy oraz jak z głową zarządzać wprowadzaniem rozwiązań typu smart? O tym na antenie Radia Naukowego opowiada – prof. Aleksander Orłowski z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG.

Radio Naukowe to najpopularniejsza stacja radiowa na YouTube, specjalizująca się wyłącznie w tematach naukowych. Kanał ma obecnie  blisko 180 tys. subskrypcji.

Politechnika Gdańska podjęła bliższą współpracę ze stacją. Między marcem a majem zaplanowano publikację łącznie 5 odcinków prezentujących szeroki wachlarz zainteresowań badawczych naukowców uczelni oraz istotę ich badań w odniesieniu do potrzeb społecznych i wyzwań cywilizacyjnych. Odcinek, którego gościem jest prof. Orłowski, jest piątym z tej serii.

W audycji posłuchamy o smart cities, w tym m.in. technologiach i rozwiązaniach, które stosują miasta oraz o tym, jak mądrze zarządzać tego typu rozwiązaniami, by przynosiły one korzyści dla mieszkańców.

Rozmowy posłuchać można na stronie internetowej oraz kanale YouTube Radia Naukowego. Podcast dostępny jest także m.in. na Spotify, Apple Podcasts czy Google Podcasts.

YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts

W ramach współpracy z PG do tej pory na antenie Radia Naukowego ukazały się:

  • Radio Naukowe – odc. 190 – prof. Robert Bogdanowicz – „Diamenty – w elektronice cenniejsze niż u jubilera” [32 tys. wyświetleń na YouTube]

Prof. Robert Bogdanowicz jest z-cą kierownika Katedry Metrologii i Optoelektroniki na Wydz. Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Naukowiec kieruje jedynym w Polsce zespołem, który prowadzi badania nad półprzewodnikowymi diamentami i możliwościami ich wykorzystania, m.in. w diagnostyce medycznej nowej generacji, czy utylizacji problematycznych związków w oczyszczalniach ścieków.

YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts 

  • Radio Naukowe – odc. 192 – prof. Aneta Łuczkiewicz i dr inż. Anna Remiszewska-Skwarek – „Ile o sobie zdradzasz, używając toalety?” [42 tys. wyświetleń na YouTube]

Naukowczynie z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska opowiedziały o ściekach, procesie ich oczyszczania oraz wykorzystywanych metodach i technologiach, a także o tym, jakie informacje możemy pozyskać, analizując nieczystości.

YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts

  • Radio Naukowe – odc. 194 – prof. Krzysztof Zięba – „Ekonomia konsumpcji - wygodny system, który prowadzi do zguby” [42 tys. wyświetleń na YouTube]

Z audycji dowiemy się m.in.: czym jest PKB i dlaczego nie jest doskonałym miernikiem naszego dobrostanu? Jak nierówności w dochodach przekładają się na nierówności majątkowe? Na czym polega „rozmarowywanie” dobrobytu i przede wszystkim – dokąd prowadzi ludzkość rosnący konsumpcjonizm? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w audycji.

YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts

  • Radio Naukowe – odc. 196 – dr inż. Piotr Orzechowski, mgr inż. Monika Pacek, mgr Bogusław Śmiech – „Superkomputery - kto może z nich korzystać?” [19 tys. wyświetleń na YouTube]

W audycji usłyszymy m.in. o tym skonstruowane są superkomputery i czym różnią się od standardowych jednostek, czym są flopsy i jak wiele ma ich Kraken, kto i w jaki sposób może skorzystać z superkomputera PG, a także o tym w jaki sposób serwisuje i zabezpiecza się tego typu maszyny.

YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts

316 wyświetleń