Accelerating science – wystawa z okazji 70-lecia CERN | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-07-11

Accelerating science – wystawa z okazji 70-lecia CERN

zdjęcie prezentujące fragment wysatwy
Zastanawiasz się, jak powstał Wszechświat lub co to jest antymateria? Chcesz zgłębić tajemnicę cząstek materii i ich oddziaływań albo dowiedzieć się, jak i po co działa Wielki Zderzacz Hadronów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz na fascynującej wystawie z okazji 70-lecia CERN, którą w dniach 22 lipca–23 sierpnia będzie można obejrzeć na Politechnice Gdańskiej.

Wyrusz w podróż przez świat najnowocześniejszych technologii, największych eksperymentów i odkryć naukowych, które zmieniają nasze postrzeganie rzeczywistości – obejrzyj mulitmedialną wystawę „Accelerating science” i poznaj historię CERN – Europejskiego Laboratorium Fizyki Cząstek, które od lat przoduje w badaniach nad fundamentalnymi elementami Wszechświata. Przekonaj się, jak ekscytująca może być nauka!

Na wystawie będzie można zobaczyć strefę Big Bang, opowiadającą o historii Wszechświata, strefę cząstek, gdzie pokazana została budowa materii i jej najmniejsze elementy, których odkrycie i zbadanie możliwe było dzięki największym na świecie eksperymentom przeprowadzonym w tym najpotężniejszym laboratorium. Z kolei w gabinecie fizyki teoretycznej można będzie dowiedzieć się, co to jest antymateria, poznać tajemnicę ciemnej materii, zrozumieć, czym jest grawitacja. Będą animacje, filmy wideo oraz interaktywne stanowiska, które pozwalają poznać budowę i zasadę działania Wielkiego Zderzacza Hadronów oraz sposób, w jaki realizowane są tam eksperymenty.

Wystawa CERN będzie dostępna w dniach 22 lipca–23 sierpnia, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–15.00 na Dziedzińcu Fahrenheita w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

Wizyty grup liczących więcej niż 15 osób należy zgłosić na adres: CERN70PL-wystawa.wftims@pg.edu.pl.

Wstęp na wystawę jest wolny.

Wystawę, wraz z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN, Narodowym Centrum Badań Jądrowych oraz konsorcjum Polska Fizyka Cząstek, współorganizują polskie uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Wrocławska. Na Politechnice Gdańskiej za wystawę odpowiedzialny jest Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Więcej informacji

O CERN

Zlokalizowany pod Genewą CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) – Europejska Organizacja Badań Jądrowych – jest największym ośrodkiem badawczym fizyki cząstek na świecie, który w tym roku obchodzi 70. rocznicę powstania. Założony w 1954 r. szybko stał się światowym liderem w dziedzinie badań podstawowych i wzorcem współpracy międzynarodowej.

Odkrycie słynnej cząstki Higgsa w 2012 r. jest jednym z najważniejszych przełomów, jakie dokonały się w CERN.  Warto wspomnieć, że opracowano tam i nieodpłatnie udostępniono protokół www do obsługi Internetu.

Obecnie CERN łączy naukowców ponad 100 narodowości, w tym Polaków. W 2021 r. obchodzono 30 rocznicę pełnego członkostwa Polski w CERN. Od momentu przystąpienia do CERN polskie grupy eksperymentalne weszły w skład wszystkich pięciu eksperymentów realizowanych na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC), czyli eksperymentów ALICE, LHCb, ATLAS ,CMS i TOTEM.

111 wyświetleń