PG z awansem w rankingu QS WUR Europe 2025 | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-07-10

PG z awansem w rankingu QS WUR Europe 2025

qs
W najnowszym wydaniu rankingu QS World University Rankings Europe 2025, uwzględniającym najlepsze uczelnie starego kontynentu, Politechnika Gdańska poprawiła swoją pozycję z ubiegłego roku. Uczelnia awansowała aż o 17 pozycji i zajęła 302. miejsce w Europie oraz 5. w Polsce.

W rankingu QS Europe mogą wziąć udział najlepsze uczelnie z 46 krajów należących do Rady Europy. W tegorocznej edycji na listę rankingową ostatecznie zakwalifikowały się 684 uczelnie z Europy w tym 32 z Polski.

Organizator rankingu QS WUR Europe 2025 w celu stworzenia listy najlepszych uczelni poddał analizom dane pochodzące m.in. z bazy Scopus oraz uzyskane w badaniach ankietowych przeprowadzonych wśród naukowców i pracodawców.

QS WUR Europe wykorzystuje 12 wskaźników o zróżnicowanych wagach. Największą przypisuje się opiniom pracowników naukowych (dane z corocznego badania QS Academic Reputation Survey) i pracodawców (dane pochodzą z corocznego badania QS Employer Reputation Survey) na temat uczelni. Stanowią one łącznie aż 45% możliwych do uzyskania punktów.

Pozostałe wskaźniki to m.in. międzynarodowa współpraca badawcza, dane bibliometryczne (liczba cytowań i artykułów) czy umiędzynarodowienie uczelni.

Najsilniejszymi stronami PG w rankingu QS Europe 2025 w porównaniu z innymi uczelniami z Polski są:

• liczba artykułów per NA (1. miejsce),
  • liczba cytowań (1),
  • zrównoważony rozwój (3).

W skali kraju PG zajęła piątą lokatę, miejsca ustępując jedynie: Uniwersytetowi Warszawskiemu, Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie, Politechnice Warszawskiej i Uniwersytetowi Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Miejsce na czele rankingu QS World University Rankings: Europe 2005 zajęły:

• ETH Zurich
  • Imperial College London
  • University of Oxford

Szczegółowe wyniki rankingu oraz wyjaśnienie metodologii znaleźć można na stronie QS WUR Europe 2025.

Więcej informacji oraz inne zestawienia rankingowe są dostępne na stronie Centrum Analiz Strategicznych