Sprawozdanie z działalności Politechniki Gdańskiej za rok 2023 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-07-12

Sprawozdanie z działalności Politechniki Gdańskiej za rok 2023

PG
Fot. Krzysztof Mystkowski/PG 
Nowe kierunki studiów, Politechnika Talentów dla najzdolniejszych uczniów z Pomorza, program doceniający pracę dydaktyczną wykładowców akademickich, udział PG w konsorcjum dziesięciu europejskich uniwersytetów technicznych ENHANCE oraz zakończenie inwestycji CK STOS – to tylko niektóre cele zrealizowane na uczelni w ciągu 2023 roku.

Sprawozdanie za rok 2023 zostało przedstawione na ostatnim posiedzeniu Senatu w roku akademickim 2023/2023 przez prof. Dariusza Mikielewicz, prorektora ds. organizacji i rozwoju oraz prof. Sławomira Milewskiego, prorektora ds. nauki.

– Jesteśmy jedną drużyną, działamy wspólnie, by uczelnia rozwijała się i była uznawanym partnerem naukowym w Polsce i na świecie. Politechnika Gdańska jest potwierdzeniem tego, jacy ludzie ją tworzą. Nasze wspólne wysiłki przynoszą naprawdę widoczne efekty, tworzymy markę, która jest rozpoznawalna i doceniana nie tylko przez kandydatów na studia, ale również przez naukowców i partnerów biznesowych – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Nauka

89 nowych naukowców ze stopniem doktora, 15 doktorów habilitowanych i 8 profesorów to bilans przyznania stopni i tytułów naukowych w 2023 roku.

Napisanych zostało 1284 publikacji naukowych w czasopismach punktowanych (Impact Factor), o 86 więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej artykułów  w przeliczeniu na jednego pracownika naukowego odnotowanych zostało na Wydziale Chemicznym, tuż za nim plasuje się Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska.

62 naukowców z Politechniki Gdańskiej znalazło się w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2022, uwzględniającym badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów na świecie. Natomiast dr hab. inż. Grzegorz Boczkaj, prof. PG z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska znalazł się w 2023 liście najczęściej cytowanych naukowców na świecie – Highly Cited Researchers Top 1 % (Clarivate). Jest jednym z zaledwie sześciu naukowców reprezentujących polskie instytucje naukowe, którzy zostali uwzględnieni w tym zestawieniu światowej czołówki badaczy.

Wzrosły środki otrzymane z instytucji finansujących projekty badawcze – w 2023 roku pozyskano ponad 106 milionów złotych, w tym ponad 60 z NCBR i NCN.

Liderem w pozyskiwaniu funduszy okazał się w 2023 Wydział Elektrotechniki i Automatyki z dofinansowaniem projektów o wartości 14 830 600 zł, a zaraz po nim Wydział Chemiczny z kwotą niemal 14,5 miliona zł.

Internacjonalizacja

Systematycznie od 2019 r. rośnie liczba studentów zagranicznych, którzy przeszli rekrutację i zostali studentami PG: 188 osób z zagranicy zdecydowało się na studia na PG w roku akademickim 2019/2020, 194 w 2020/2021, 207 w 2021/2022, natomiast w roku 2022/2023 było ich 248. Najwięcej obcokrajowców zostało przyjętych na  studia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (59 osób).

Widać również wyraźny wzrost osób zainteresowanych przyjazdem na Politechnikę Gdańską w ramach wymiany; w roku 2022 było to 189 osób, a w 2023 już 343, natomiast studentów spoza Polski, biorących udział w pełnym cyklu kształcenia było w 2023 roku 589.

W sumie w roku akademicki 2022/2023 w kształceniu na Politechnice Gdańskiej brało udział niemal 1000 studentów zagranicznych.

Dydaktyka

W roku akademickim 2022/2023 wzrosła liczba studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych w porównaniu do roku poprzedniego (14 233 vs 13 620. Szkoła Doktorska pozyskała 54 doktorantów więcej niż rok wcześniej (316 vs 262). Kolejny wzrost dotyczy uczestników studiów podyplomowych, których w omawianym okresie było 901 (dla porównania w roku 2022: 833, w 2021: 885). Tutaj niekwestionowanym liderem w ofercie i ilości studentów jest Wydział Zarządzania i Ekonomii (ponad 500 osób z 901 wybrało studia podyplomowe właśnie na tym wydziale)

Po raz pierwszy w roku 2023 powstał program eduSHARE, stworzony by docenić i wyróżnić najlepsze wykładowczynie i najlepszych wykładowców Politechniki Gdańskiej oraz promować najbardziej inspirujące praktyki w dydaktyce akademickiej. Głosami studentów wybrano najlepszych dydaktyków, którym nagrody wręczono na pierwszej Gali Dydaktyki na Politechnice Gdańskiej. Pomysłodawcą i realizatorem programu jest Centrum Nowoczesnej Edukacji.

W 2023 roku na uczelni pojawili się studenci najlepszych szkół województwa pomorskiego wg rankingu Fundacji Perspektywy, którzy brali udział w Politechnice Talentów. Wzięło w niej udział niemal 200 uczniów z Pomorskiego, uczestnicząc w zajęciach w laboratoriach, warsztatach naukowych, poznając kampus PG i życie studenckie.

Oferta dydaktyczna PG poszerzyła się o dwa nowe kierunki studiów: Inżynieria odzysku surowców i energii na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Wydziale Chemicznym i Budowa maszyn i okrętów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Wśród kierunków studiów podyplomowych również pojawiły się nowości: Energetyka jądrowa w nowoczesnej gospodarce oraz Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu.

Inwestycje na kampusie PG

Ponad 230 milionów złotych zostało przeznaczone na prace remontowe, jak i inwestycyjne w obrębie kampusu PG, a część kwoty została przeznaczona na modernizację domów studenckich.

W 2023 została zakończona budowa Centrum Kompetencji STOS. 25 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie budynku i prezentacja superkomputera Kraken.

Przez cały rok trwały również intensywne prace na budowie Centrum Ekoinnowacji, którego otwarcie planowane jest na IV kwartał 2024 roku.

Inicjatywy i osiągnięcia

W 2023 roku Politechnika Gdańska umocniła swoją obecność w najważniejszych międzynarodowych rankingach. PG czwarty raz została sklasyfikowana w Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli tzw. rankingu szanghajskim, który uznaje się za najbardziej prestiżowy ranking szkół wyższych na świecie. W rankingu znalazło się tylko dziewięć polskich uczelni.

Politechnika uplasowała się przedziale 851-900 w QS World University Rankings ,uzyskując szósty wynik spośród 22 polskich uczelni sklasyfikowanych w rankingu.

W najważniejszym rankingu krajowym, prowadzonym przez fundację Perspektywy uczelnia po raz trzeci z rzędu zajęła trzecie miejsce wśród najlepszych uczelni technicznych w kraju, a w klasyfikacji obejmującej wszystkie polskie uczelnie ponownie utrzymała wysoką, szóstą pozycję.

Po raz kolejny wzrosła (o 16 proc.) liczba kandydatów na studia na PG i – po rocznej przerwie –  wróciła na pierwsze miejsce ministerialnego rankingu najchętniej wybieranych uczelni publicznych w kraju.  

Kolejny raz PG obroniła tytuł Akademickiego Mistrza Polski i stanęła na najwyższym podium zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i w klasyfikacji uczelni technicznych, a piłkarska reprezentacja wywalczyła tytuł wicemistrzów w Akademickich Mistrzostwach Europy.

Realizacja Strategii PG

Podczas posiedzenia Senatu zaprezentowane zostało również sprawozdanie z realizacji Strategii PG 2020-2030 za rok 2023. Prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju omówił cztery główne obszary w których prowadzone są działania strategiczne:  nauka, dydaktyka, innowacje i zaangażowanie. Każdemu z obszarów przypisane jest 8 lub 9 celów, kilkanaście zadań oraz wskaźniki by prowadzić bieżący monitoring.

Rada uczelni wydała pozytywną opinię na temat sprawozdania z realizacji strategii za rok 2023. Oba sprawozdania, opracowane przez Sekcję Audytu Wewnętrznego, zostały przyjęte i zatwierdzone przez Senat Politechniki Gdańskiej.

280 wyświetleń