Arktyczne wyzwanie Koła Naukowego MIŚ | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-07-19

Arktyczne wyzwanie Koła Naukowego MIŚ

Koło Naukowe Studentów Politechniki Gdańskiej Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska MIŚ
Koło Naukowe Studentów Politechniki Gdańskiej Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska MIŚ
Już po raz drugi studenci z Koła Naukowego Studentów Politechniki Gdańskiej Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska wyruszą na polarną wyprawę do Svalbardu. Wszystko w ramach projektu pt. „Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa do Arktyki” finansowanego z programu PLUTONIUM.

Ubiegłoroczna, pierwsza wyprawa w ramach projektu, obejmowała podróż do laguny Eidembukta na pokładzie statku badawczego R/V „Oceania”. Podczas wyjazdu studenci prowadzili prace terenowe i laboratoryjne oraz badania geologiczne, hydrologiczne czy lichenometryczne. Przed członkami koła naukowego MIŚ kolejne arktyczne wyzwanie i kolejna podróż do archipelagu Svalbard.

W tym roku na Spitsbergen wyruszy 8-osobowa grupa razem z opiekunką naukową dr hab. Katarzyną Jankowską, prof. uczelni. Wyprawa wkracza właśnie w ostatnią fazę przygotowań. Obszar badań obejmie nizinę nadmorską Kaffiøyra, na wybrzeżu wyspy Spitsbergen Zachodni. Wyprawa będzie działać w oparciu o Stacje Polarną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. We współpracy z naukowcami z Torunia studenci wezmą też udział w badaniach prowadzonych w stacji m.in.: hydrologicznych – odpływu z lodowców i reżimu rzek lodowcowych, geomorfologicznych – pomiary obszaru i bezpośredniego przedpola lodowców oraz pomiarach meteorologicznych. Zaplanowano również własny program badawczy dotyczący analiz fizykochemicznych i mikrobiologicznych jeziorek polodowcowych na morenach lodowców Waldemarbreen, Irenabreen, Agnorbreen, Elizabreen, i Eivindbreen.

Zwieńczenie rocznych przygotowań

Przygotowania do tegorocznej wyprawy trwały cały rok. Obejmowały m.in. wyjazdy terenowe, badania laboratoryjne i aktywności popularyzatorskie. Jednym z ostatnich etapów przygotowań był obóz naukowy w Stanicy Wodnej Nadbrzeże koło Elbląga, który odbył się w pierwszym tygodniu lipca i uczestniczyli w nim również inni członkowie koła, wspierający grupę wyjeżdzających. kSiedmiodniowy obóz miał niezwykle intensywny program. Podstawowym celem wyjazdu było przeprowadzenie badań fizykochemicznych i mikrobiologicznych kąpielisk położonych w rejonie Zalewu Wiślanego zarówno od strony Zatoki Gdańskiej, jak i samego zalewu, oraz w portach rybackich: w Tolkmicku, Krynicy Morskiej i Kątach Rybackich.

Oprócz badań terenowych i laboratoryjnych studenci mieli okazję uczestniczyć w seminarium naukowym. Wysłuchali czterech wykładów poprowadzonych przez zaproszonych gości. Obecnie, po powrocie z obozu naukowego, grupa studentów polarników wraz z opiekunem naukowym skupia się na dopracowaniu ostatnich szczegółów wyjazdu.

Wszystkie poprzednie i aktualne aktywności koła naukowego MIŚ, związane z przygotowaniami do II Wyprawy Polarnej, można śledzić na profilach koła w mediach społecznościowych:
MIŚ – Facebook  MIŚ – Instagram

176 wyświetleń