Konwent Gospodarczy FarU z wizytą na Uniwersytecie Gdańskim | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-09-24

Konwent Gospodarczy FarU z wizytą na Uniwersytecie Gdańskim

Prof. Piotr Stepnowski, rektor UG podczas Konwentu Gospodarczego przy FarU. Fot. M. Jakubowski/ CKiP UG
5. edycja Konwentu Gospodarczego przy FarU odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim. Na zdjęciu prof. Piotr Stepnowski, rektor uczelni. Fot. M. Jakubowski/ CKiP UG
Za nami 5. Posiedzenie Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni Fahrenheita. Tym razem przedstawiciele świata nauki i biznesu spotkali się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie rozmawiano m.in. o kryptografii kwantowej czy szczepionkach przeciwnowotworowych.

Formuła konwentu zakłada wymianę doświadczeń i rozwój współpracy środowisk naukowego i biznesowego. Wydarzenie – pierwotnie funkcjonujące przy Rektorze PG – odbywa się pod auspicjami Związku Uczelni Fahrenheita. Każda kolejna edycja jest okazją do odwiedzenia poszczególnych uczelni, wchodzących w skład związku. W kwietniu br. gospodarzem wydarzenia była Politechnika Gdańska. W Auli PG rozmawiano m.in. Pomorskim Hubie Energetycznym, działaniu elektrowni jądrowej, technologiach wodorowych czy morskiej energetyce wiatrowej.

5. edycja Konwentu Gospodarczego odbyła się 19 września na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie otworzył prof. Piotr Stepnowski, rektor UG, który podkreślił wagę inicjatywy, które skłaniają do współpracy zarówno środowisko akademickie, jak i gospodarcze oraz samorządowe. O roli synergii mówił także w kontekście działań realizowanych przez Uczelnie Fahrenheita. Działalność związku to nie tylko międzyuczelniane inicjatywy czy współdzielenie zasobów, ale też rozwój współpracy z otoczeniem, czego wyrazem jest zarówno Konwent – jako przykład współpracy z biznesem – program stypendialny realizowany z Prezydent Miasta Gdańska, czy też liczne konkursy jak Akademia Planowania Przestrzeni Publicznej, prowadzona z Pomorskim Biurem Planowania Regionalnego.

Przed sesją plenarną głos zabrał dr Zbigniew Canowiecki, przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy FarU, który zakreślił wyzwania, przed którymi stoją przedsiębiorcy.

Następnie członkowie Konwentu Gospodarczego FarU przegłosowali stanowisko z poprzedniego posiedzenia, odbywającego się na Politechnice Gdańskiej, które dotyczyło energetyki w województwie pomorskim.

Cykl prezentacji naukowych rozpoczęło wystąpienie prof. Wiesława Laskowskiego, prorektora ds. badań naukowych UG, który przedstawił jedną z najbardziej obiecujących technologii związanych z fizyką kwantową, jaką jest kwantowa kryptografia. Jako przykład wskazał urządzenie, które generuje prawdziwie losowe liczby i wyjaśnił, w jaki sposób produkt jest w stanie w czasie rzeczywistym wykryć atak hakerski. To produkt start-upu Sequre Quantum, założonego przez badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Concepción w Chile.

Prezes Portu Gdańsk dr Dorota Pyć, prof. UG przedstawiła metody dążenia do zrównoważonej gospodarki morskiej, czyli takiej, która uwzględnia znaczenie oceanu światowego dla przetrwania ludzkości.

Z kolei prof. Tomasz Puzyn opowiedział o spółce spin-off, która powstała na podstawie wyników badań jego zespołu. Firma ma na celu ograniczenie kosztów związanych z testowaniem nowych związków chemicznych i materiałów za pomocą sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Nowe technologie mogą pomóc w określaniu takich właściwości jak oczekiwana funkcjonalność, toksyczność dla człowieka i wpływ na środowisko.

Gdzie naprawdę kończy się Bałtyk? Na to pytanie odpowiedzi szukali naukowcy z sojuszu uczelni nadmorskich SEA-EU i Instytutu Oceanologii PAN. W czerwcu br. międzynarodowy zespół naukowców wyruszył za północne koło podbiegunowe i zebrał setki próbek, na podstawie których określą wpływ Morza Bałtyckiego na wody arktyczne. O przebiegu wyprawy i dalszych planach badawczych opowiedziała kierowniczka naukowa ekspedycji na statku UG r/v Oceanograf dr hab. Agata Weydmann-Zwolicka, prof. UG.

Rezultaty prac Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) nad stworzeniem personalizowanej terapii komórkowej raka płuc przedstawiła dyrektorka jednostki prof. Natalia Marek-Trzonkowska. W ciągu 4 lat Centrum złożyło 9 wniosków patentowych i publikowało artykuły naukowe m.in. wraz z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

O tym jak wykrywać mowę nienawiści, która nie jest związana bezpośrednio z przekleństwami, opowiedziała dr hab. Anna Bączkowska, prof. UG. Anglistka z Wydziału Filologicznego przedstawiła rezultaty międzynarodowego projektu, którego wyniki mogą pomóc w moderowaniu mowy nienawiści i języka obraźliwego w mediach społecznościowych i opiniach na portalach, takich jak Allegro czy Amazon.

Na zakończenie wydarzenia członkowie Konwentu Gospodarczego mieli możliwość zobaczenia zakątków Wydziału Biologii od Paludarium biotopowego TEPUI po mural „Drzewa Życia”.

64 wyświetleń