Data dodania: 2024-09-30
PG w mediach. Powódź, sport i umowa o współpracy
Powódź w południowej Polsce. Wypowiedzi ekspertów i wsparcie dla powodzian
We wrześniu oczy całego kraju zwrócone były na południowy-zachód Polski – wyjątkowo obfite opady deszczu sprawiły, że Opolszczyznę i Dolny Śląsk dotknęła powódź.
O żywiole z naukowego punktu widzenia opowiadał dr hab. inż. Michał Szydłowski z Katedry Geotechniki i Inżynierii Wodnej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, który był gościem portalu Onet.pl oraz programu Czysta Polska w telewizji Polsat.
Onet.pl Polsat – Czysta Polska
Dr Szydłowski był również gościem programu „Czyżewskiego 42” w TVP Gdańsk, gdzie poruszane były gdańskie wątki związane z działaniami przeciwpowodziowymi.
Z kolei o problemie braku łączności telefonii komórkowej na terenach dotkniętych powodzią opowiadał na antenie Radia Nowy Świat prof. Jacek Stefański z Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych, dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.
Radio Nowy Świat (dostęp jedynie dla zalogowanych użytkowników)
Politechnika Gdańska podjęła także działania na rzecz studentów i studentek uczelni, których rodzinne miejscowości zostały dotknięte powodzią. O wsparciu ze strony uczelni informowały media w całej Polsce.
Radio Gdańsk Wyborcza Trójmiasto ESKA Trójmiasto Dziennik Bałtycki Nauka w Polsce
PG podpisała umowę o współpracy z WB Group
Podczas 32. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde, podpisał w imieniu uczelni porozumienie o współpracy z Grupą WB - polskim producentem nowoczesnych rozwiązań dla wojska i służb mundurowych. Umowa dotyczy projektów bezzałogowych systemów morskich oraz innych rozwiązań przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP. O podpisaniu umowy informowały regionalne, ogólnopolskie oraz branżowe media.
Dziennik Bałtycki Gospodarska Morska Polska Morska Portal Morski
Sport dla każdego studenta. Rozmowa z Rektorem PG
Na łamach portalu Forum Akademickie ukazał się wywiad z prof. Krzysztofem Wildem, rektorem PG. W rozmowie poruszane są wątki Akademickich Mistrzostw Polski, w których PG po raz piąty z rzędu zajęła pierwsze miejsce, oferty sportowej, jaką uczelnia kieruje do studentów oraz filozofii, jaka w zakresie sportu akademickiego przyświeca władzom PG.
Naukowcy PG wśród TOP 2% najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie
63 naukowców z Politechniki Gdańskiej ponownie znalazło się w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists, uwzględniającym badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów na świecie. Ranking co roku opracowuje Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier.
Rektor PG przewodniczącym Komisji ds. Sportu Akademickiego KRASP
Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, został wybrany przewodniczącym Komisji ds. Sportu Akademickiego na najbliższe cztery lata oraz członkiem Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich tworzą rektorzy 110 szkół wyższych. Celem KRASP jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni członkowskich, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni akademickich.
Duże zainteresowanie miejscami w akademikach PG
Wraz z początkiem roku akademickiego zapełniają się domy studenckie przy uczelniach w całej Polsce. O sytuacji mieszkaniowej studentów informowały ogólnopolskie i lokalne media, odwiedzając m.in. Politechnikę Gdańską, gdzie atrakcyjne ceny za miejsce w domu studenckim przyciągnęły liczne grono studentów.
Polsat News Dziennik Bałtycki Zawsze Pomorze ESKA Trójmiasto
Prof. Litwin gościem Radia 357
Ziemia jako wielki statek kosmiczny, postarzanie produktów czy ilość zjadanego przez nas… plastiku. To niektóre tematy, jakie w audycji „Plac na rozdrożu” w Radiu 357, pojawiły się podczas rozmowy z prof. Wojciechem Litwinem, dyrektorem Instytutu Budowy Okrętów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG. Dostęp do audycji jest płatny, możliwy dla patronów radia.
Spacer historyczny z prof. Klugmannem
Gościem programu „Pomysłowy Włodzimierz” na antenie Radia Gdańsk był prof. Michał Klugmann z Instytutu Energii Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Rozmowa dotyczyła Pomorskiej Nocy Naukowców, która miała miejsce 27 września, i spacer historyczny, który w ramach wydarzenia poprowadził naukowiec PG.
„Zielony atrament” na FPFF i z nagrodą na festiwalu w Warszawie
Fabularyzowana biografia docent Marianny Sankiewicz, wykładowczyni, wieloletniej prodziekan i byłej prorektorki Politechniki Gdańskiej, została uznana Najlepszym Filmem Fabularnym na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym „Heart of Europe” w Warszawie.
Film, którego koproducentem jest Politechnika Gdańska, prezentowany był również podczas 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Gościem studia festiwalowego był reżyser filmu – Paweł Wyszomirski. Rozmowę obejrzeć można na portalu Gdynia.pl.
-
2024-10-14
Doktoranci zainaugurowali rok akademicki