Na PG spotkali się prorektorzy uczelni technicznych z całej Polski | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-10-25

Na PG spotkali się prorektorzy uczelni technicznych z całej Polski

Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych na Politechnice Gdańskiej. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych na Politechnice Gdańskiej. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
Politechnika Gdańska jest gospodarzem Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych. Podczas wydarzenia odbył się szereg prelekcji i paneli dyskusyjnych. Wybrano także nowe władze zgromadzenia. Przewodniczącą została dr hab. inż. Agnieszka Misztal, prof. Politechniki Poznańskiej.

Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych na Politechnice Gdańskiej odbywa się w dniach 24–26 października 2024 r. i wpisuje się w program obchodów 120-lecia Politechniki Gdańskiej. Wydarzenie jest platformą wymiany doświadczeń prorektorów odpowiedzialnych za sprawy studenckie oraz związane z kształceniem.  

Do Gdańska przyjechali przedstawiciele władz najlepszych uczelni technicznych z całego kraju, w tym m.in. Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Śląskiej czy Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Z ramienia PG udział w wydarzeniu wzięli dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. uczelni, prorektor ds. kształcenia oraz dr Barbara Wikieł, prof. uczelni, prorektor ds. studenckich.

– Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych to za każdym razem okazja do wymiany bezcennych doświadczeń i obserwacji – mówi dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. uczelni, prorektor PG ds. kształcenia. – Cieszymy się, że Politechnika Gdańska może być gospodarzem tego wydarzenia, zwłaszcza że obecne spotkanie jest wyjątkowe. Obradujemy w szerokim gronie, które łączy doświadczenie ze świeżą energią. Na PG gościmy bowiem zarówno prorektorów, którzy właśnie zakończyli kadencje na swoich uczelniach, jak i tych, którzy właśnie na to stanowisko zostali powołani.

Nowa kadencja i wybór nowych władz

Wydarzenie rozpoczęło się od podziękowania ustępującemu przewodniczącemu – prof. Wojciechowi Łużnemu, prorektorowi AGH ds. kształcenia – oraz jego zastępcy – prof. Arkadiuszowi Termanowi, rektorowi Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie – za prace na rzecz Konferencji Prorektorów w kończącej się właśnie kadencji.

Następnie miały miejsce wybory jej nowych władz. W wyniku głosowania przewodniczącą została dr hab. inż. Agnieszka Misztal, profesor Politechniki Poznańskiej.

Nową przewodniczącą została dr hab. inż. Agnieszka Misztal, profesor Politechniki Poznańskiej. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Wymiana doświadczeń i rozmowy na ważne tematy

Następnie uczestnicy rozpoczęli obrady w ramach zaplanowanych paneli dyskusyjnych.

– W programie konferencji ujęliśmy najistotniejsze zagadnienia, z którymi jako prorektorzy czy to do spraw studenckich czy spraw kształcenia, spotykamy się w swojej codziennej pracy na uczelniach – mówi dr Barbara Wikieł, prof. PG, prorektorka ds. studenckich. – Zaplanowaliśmy zatem rozmowy m.in. nt. mikroprogramów i mikropoświadczeń, umiędzynarodowieniu czy korzystaniu ze sztucznej inteligencji w procesie kształcenia. Jestem przekonana, że dyskusje w tak znamienitym, szerokim gronie z pewnością będą bardzo inspirujące.

O mikropoświadczeniach mówili Agnieszka Krysiak, kierowniczka Działu Kształcenia PG oraz prof. Jan Słyk, prorektor Politechniki Warszawskiej ds. studiów, który tematykę przedstawił w kontekście udziału uczelni w sojuszu ENHANCE.  Z kolei dr inż. Piotr Górski, prorektor Politechniki Wrocławskiej ds. studenckich oraz Anna Modrzejewska, kierowniczka Centrum Współpracy Międzynarodowej PG poruszyli temat zagranicznych studentów na polskich uczelniach oraz umiędzynarodowienia szkół wyższych.

Ponadto uczestnicy wydarzenia mieli okazję zwiedzić kampus Politechniki Gdańskiej, a także wysłuchać koncertu Akademickiego Chóru PG.

Na kolejne dni konferencji również zaplanowano kolejne panele dyskusyjne, m.in. o tym, co uczelnia może zrobić dla studentów o szczególnych potrzebach, a także o strategii wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w kształceniu.

253 wyświetleń