Na PG upamiętniono rocznicę rewolucji węgierskiej 1956 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-10-29

Na PG upamiętniono rocznicę rewolucji węgierskiej 1956

uroczystość upamiętniająca rewolucję 1956 r. na Węgrzech
W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, przy tablicy upamiętniającej pomoc okazaną Węgrom walczącym o suwerenność swojego kraju w 1956 r., której udzielali m.in. studenci PG i mieszkańcy Gdańska, odbyły się uroczystości rocznicowe.

W wydarzeniu 28 października wzięli udział m.in. przedstawiciele konsulatów Niemiec i Ukrainy, świata polityki, biznesu i nauki, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny Światowej oraz Rodzin Katyńskich.

– Cieszę się, że to wydarzenie zgromadziło tak wiele osób. Widać, że ta pamięć jest żywa, ale żyjemy też w trudnych czasach i musimy dbać o takie wartości, jak wolność i demokracja, a w Gdańsku wiemy o tym, jak nikt inny – powiedział prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki Politechniki Gdańskiej.

Pál Attila Illés, konsul generalny Republiki Węgier w Gdańsku przypomniał przebieg wydarzeń na Węgrzech w 1956 r. i symbole tej rewolucji.

– Gromadzimy się tutaj co roku, ponieważ Gdańsk i Pomorze, cała Polska Północna pomagała nam wtedy, organizując transporty z pomocą i wsparcie – powiedział konsul. – Jesteśmy wdzięczni za tę przyjaźń w stosunku do nas i za to, że możemy być tutaj na Politechnice.

Prof. Edmund Wittbrodt wspomniał o wiecach poparcia dla protestujących na Węgrzech i o tym, co działo się w tym czasie na Politechnice Gdańskiej, w Gdańsku i Polsce.

– Pokazaliśmy, że Politechnika żyje nie tylko nauką, że nie jest obojętna na sprawy społeczne, na to, co dzieje się nie tylko w Gdańsku, ale i szerzej. Tablica ta przypomina nam o tym, że inne sprawy też są dla nas niezwykle ważne. […] To, co wtedy spontanicznie nastąpiło, ta wzajemna pomoc, wspieranie się, do tego w układzie międzynarodowym, to ewenement. Dobrze, żeby studenci, który tu dzisiaj są, przeczytali to, co zostało napisane na tej tablicy i zastanowili się nad tym, co się wtedy wydarzyło – powiedział prof. Wittbrodt.

Pomysł na tablicę upamiętniającą wydarzenia 1956 r. zrodził się pięć lat temu. W 2019 r. Senat Politechniki Gdańskiej uczelni podjął uchwałę w sprawie jej umieszczenia w Gmachu Głównym PG. Tablicę uroczyście odsłonięto 26 października 2021 r. Znajduje się ona przy Dziedzińcu Heweliusza.

Więcej o wydarzeniach w 1956 r. na Węgrzech można przeczytać w nr 7 Pisma PG z 2020 r. [s. 24].

347 wyświetleń