Nagroda naukowa im. prof. Waltera Hermana Nernsta dla prof. Jacka Ryla | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-10-14

Nagroda naukowa im. prof. Waltera Hermana Nernsta dla prof. Jacka Ryla

fot
Prof. Jacek Ryl z prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem Instytutu Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy, członkiem kapituły konkursowej. Fot. mat. WFTiMS
Prof. Jacek Ryl z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki stosowanej otrzymał nagrodę naukową im. prof. Waltera Hermana Nernsta. To indywidualne wyróżnienie przyznawane za znaczące osiągnięcia naukowe, techniczne i praktyczne, związane z procesami elektrochemicznymi. 

Nagroda ustanowiona wspólnie przez Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy oraz Politechnikę Warszawską została przyznana po raz szósty. prof. Jacek Ryl otrzymał ją przede wszystkim za cykl trzynastu publikacji, które znalazły się w prestiżowych czasopismach JCR, a powstały w wyniku realizacji dwóch grantów – OPUS (2020/37/B/ST7/03262) i SONATA BIS (2020/38/E/ST8/00409) – w interdyscyplinarnym, międzynarodowym zespole naukowców z różnych jednostek badawczych.

Nagroda przyznawana jest badaczom polskim lub cudzoziemcom zatrudnionym w Polsce, którzy nie przekroczyli 50 roku życia, aby wyróżnić badaczy, którzy wnoszą szczególny wkład w rozwój technologii wodorowych.

Prof. Jacek Ryl w swojej pracy naukowej skupia się na zagadnieniach związanych z sensorami elektrochemicznymi, korozją i degradacją materiałów funkcjonalnych, opisem niestacjonarnych procesów elektrodowych i fizykochemii powierzchni. Jest autorem lub współautorem ponad dwustu publikacji naukowych. Po raz kolejny znalazł się w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists, uwzględniającym badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów na świecie.


Walter Herman Nernst (1864 r. - 1941 r.) – niemiecki fizyk i chemik, który zajmował się termodynamiką ciała stałego, elektrochemią oraz teorią roztworów. Współodkrywca zjawiska termomagnetycznego (tzw. zjawisko Nernsta lub zjawisko Nernsta-Ettingshausena), konstruktor tzw. lampy Nernsta, autor trzeciej zasady termodynamiki (zwanej zasadą Nernsta). Efektem jego prac nad elektrochemią są tzw. równania Nernsta oraz równania Nernsta-Einsteina.

456 wyświetleń