PG liderem projektu SHINE z programu Erasmus+ | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-10-16

PG liderem projektu SHINE z programu Erasmus+

SHINE
Innowacyjne nauczanie, przestrzeń do edukacji na platformie Metaverse i poprawa procesów uczenia się. To założenia nowego projektu SHINE z programu Erasmus+, którego Politechnika Gdańska jest liderem.

Celem projektu SHINE – Strategic Higher-education Initiative for Networking and Engineering: Innovative Concurrent Engineering Methodologies and Teaching Scenarios – jest zdefiniowanie i wdrożenie innowacyjnej metodologii nauczania na uniwersytetach poprzez połączenie metodologii STEM/STEAM oraz psychologii pedagogicznej. Metodologia STEM/STEAM polega na edukacji w dziedzinach naukowych, technologicznych, inżynieryjnych, artystycznych i matematycznych. W projekcie powstaną również iHUB-y na platformie Metaverse – wirtualna przestrzeń na warsztaty i wykłady.

Założenia projektu obejmują nie tylko poprawę procesów uczenia się, ale i nauczania w instytucjach szkolnictwa wyższego, z potencjałem do przenoszenia na kształcenie zawodowe (VET) i edukację dorosłych.

Wzmacnianie edukacji

Chcemy, by iHUBy stanowiły fundament wzmacniania edukacji w instytucjach szkolnictwa wyższego, zarówno jako jednostki fizyczne, jak i wirtualne, a programy w instytucjach szkolnictwa wyższego były dostosowane w odniesieniu do praktyk dydaktycznych i nauczania – mówił dr inż. Marek Chodnicki, prodziekan ds. współpracy Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, koordynator projektu. – Ponadto wdrożymy zdefiniowaną metodologię stosowania podejść pedagogiczno-psychologicznych w naukach technicznych oraz metodologię stosowania STEM/STEAM w naukach humanistycznych i społecznych – dodał.

Nad projektem pracuje międzynarodowy zespół w składzie:

  • Politechnika Gdańska (Polska)
  • Politechnika w Klużu-Napoce (Rumunia)
  • Uniwersytet w Niszu (Serbia)
  • Uniwersytet Świętych Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie (Bułgaria)
  • Uniwersytet Joński (Grecja)
  • Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości (Grecja)
  • Klaster Ni-KAT (Serbia)
  • Stowarzyszenie Transylvania IT (Rumunia)

Prace rozpoczęły się wraz z początkiem października i potrwają trzy lata do końca września 2027 roku.

156 wyświetleń