[PG w mediach] Łódź autonomiczna, miliony euro na projekty | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-10-28

[PG w mediach] Łódź autonomiczna, miliony euro na projekty

grafika PG w mediach
Blisko 1500 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej ukazało się w mediach w dniach 21-27 października.

Poniżej prezentujemy wybrane materiały.

Hornet – autonomiczna i bezzałogowa łódź PG ma chronić Bałtyk

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej skonstruowali autonomiczną, bezzałogową i naszpikowaną specjalistycznym sprzętem łódź „Hornet”, przeznaczoną do ochrony i inspekcji polskich instalacji offshore, takich jak np. morskie farmy wiatrowe, a także do badań dna Bałtyku. Jest to pierwsza tego typu jednostka, którą w całości opracowano w Polsce i jest wielokrotnie tańsza od zagranicznych odpowiedników.

TVN24 Interia PAP TVP3 Radio Gdańsk Zawsze Pomorze Gdansk.pl Trojmiasto.pl Spiderweb.pl

Informacje nt. łodzi ukazały się także m.in. w różnych serwisach informacyjnych TVN24, TVN Turbo, TVP1, Wydarzeniach24, Radiu TOK FM.

3,7 mln euro na projekty kierowane przez naukowców PG

Naukowcy Politechniki Gdańskiej pokierują trzema międzynarodowymi projektami, na które przyznane zostało dofinansowanie na łączną kwotę 3,7 mln euro z programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027. Umowy o dofinansowaniu podpisali 21 października prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej oraz Konrad Wojnarowski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Z ramienia MFiPR w uroczystości na PG uczestniczył też wiceminister Jacek Karnowski.

Radio Gdańsk Dziennik Bałtycki Radio Eska Zawsze Pomorze Nauka w Polsce Naszemiasto.pl

Informacje na ten temat ukazały się także w informacyjnych serwisach radiowych TOK FM, Polskiego Radia (Jedynka), Radia Plus, RMF Maxx oraz Radia Złote Przeboje.

Wyzwania rozwojowe Pomorza

Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza w felietonie dla „Zawsze Pomorze” – w kontekście wyzwań rozwojowych Pomorza ­– mówi o federalizacji gdańskich uczelni oraz o powoływanych przy Rektorze Politechniki Gdańskiej zespołach składających się z przedsiębiorców i naukowców, które będą monitorować, promować i inicjować działania zmierzające do pełnej realizacji wyzwań rozwojowych województwa pomorskiego.

Zawsze Pomorze

Karambol na S7. O bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Na polskich drogach co 5 godzin ginie człowiek, a co godzinę jest ktoś ciężko ranny […] Niestety, nie wszystkich tragicznych wypadków jesteśmy w stanie uniknąć, natomiast należy robić wszystko, żeby minimalizować ich konsekwencje, którymi są ofiary śmiertelne i ranne. Tu musi działać system zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w sposób kompleksowy. Bezpieczny człowiek, bezpieczna droga, bezpieczny pojazd – mówi dr inż. Wojciech Kustra z Katedry Inżynierii Transportowej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG w rozmowie z redaktorem Dariuszem Szreterem.

Zawsze Pomorze

Innowacje na uczelniach ze wsparciem Funduszy Eropejskich

„Uczelnie przyszłości” stawiają na personalizację, naukę przez działanie („learning by doing”) oraz lepszą współpracę studentów i uczelni ze światem nauki i biznesu. W programie bierze udział Politechika Gdańska

funduszeeuropejskie.gov.pl

Platforma PGEDU+

Politechnika Gdańska dąży do poszerzenia możliwości kształcenia dla osób niebędących studentami klasycznych studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych. Więcej o projekcie można przeczytać poniżej:

Gov.pl

Kobiety walczą o swoje miejsce w nauce

Coraz więcej kobiet staje się zdeterminowanych i walczy o swoje miejsce w nauce – mówi dr inż. Justyna Signerska-Rynkowska z Instytutu Matematyki Stosowanej na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG w rozmowie z redaktor Aleksandrą Cieślik.

Wprost

Sztuczna inteligencja – gdy technologia zastępuje człowieka

Off Radio Kraków wyemitowało wygenerowany przez sztuczną inteligencję wywiad z nieżyjącą noblistką. Dr hab. Joanna Mytnik, prof. PG, dyrektor Centrum Nowoczesnej Edukacji PG i dr hab. inż. Piotr Szczuko, prof. PG z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki wystąpili w roli ekspertów w materiale wyemitowanym w serwisach informacyjnych Polsatu (brak linku do materiału).

89 wyświetleń