Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-12-19

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na PG

Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, harcmistrz Daniela Mrozińska wraz z mężem dr. inż. Aleksandrem Mrozińskim z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz dziećmi Halszką i Antonim
Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, harcmistrz Daniela Mrozińska wraz z mężem dr. inż. Aleksandrem Mrozińskim z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz dziećmi Halszką i Antonim
Tradycja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju przez harcerzy liczy już ponad trzydzieści lat. W tym roku po raz kolejny symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei dotarł na Politechnikę Gdańską. W imieniu społeczności akademickiej PG z rąk gdańskich harcerzy przyjął je rektor uczelni prof. Krzysztof Wilde.

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na uczelnię w czwartek 19 grudnia. Przekazała je harcersko-politechniczna rodzina: harcmistrz Daniela Mrozińska z Hufca ZHP Gdańsk Wrzeszcz Oliwa, absolwentka Wydziału Chemicznego wraz z mężem dr. inż. Aleksandrem Mrozińskim, naukowcem z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz dziećmi – Halszką i Antonim.

Tradycja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju liczy już ponad trzydzieści lat. Co roku od wiecznego ognia odpala się jedną małą świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP dostarczają Światło do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, przekazując jednocześnie uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. W tym roku światło wyruszyło wyjątkowo z Górnej Austrii, a Polscy harcerze otrzymali je od skautów ze Słowacji. Zgodnie z tradycją Betlejemskie Światło Pokoju stawiane jest na wigilijnym stole.

Tegorocznej edycji inicjatywy towarzyszy hasło „Kochaj czynem”. Jak podkreślają organizatorzy akcji, to zachęta do „wyrażania miłości poprzez konkretne działania, zarówno w codziennych drobnych gestach, jak i w sytuacjach kryzysowych. Podkreśla wagę aktywnej troski, solidarności i służby drugiemu człowiekowi, inspirując do budowania świata opartego na wsparciu i zrozumieniu”.

95 wyświetleń