Data dodania: 2024-12-13
Finał Mistrzów czyli wyniki III edycji konkursu dla studenckich kół naukowych
Uczestnicy zebrali się w Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK, by zaprezentować konkursowe pomysły i usłyszeć werdykt. Gości powitała prof. dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, prorektor ds. studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zaś prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, krótko wprowadziła w główne założenia konkursowe. W dalszej części spotkania przekazała też informacje o trwających pracach nad zmianą formuły konkursu - dwuetapowego procesu oceny zgłoszeń (obejmującego spotkania z zespołami) oraz wprowadzenia wsparcia mentorskiego. W temat zaangażowani są członkowie Kapituły konkursowej, w tym obecne na wydarzeniu prorektorki ds. studenckich: Barbara Wikieł, prof. PG i dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG.
Na wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych. Monika Zdroik, zastępca dyrektora ds. współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, podkreśliła najważniejsze aspekty realizacji inicjatyw opartych na współpracy i zachęciła do dalszego rozwoju na Pomorzu.
Wśród prelegentów byli nie tylko członkowie zespołów projektowych. Kamil Szefler, inżynier związany z Politechniką Gdańską, opowiedział o wyzwaniach, które stają się pasją oraz możliwościach rozwoju dla osób zaangażowanych i zdeterminowanych. Zaraz po nim głos zabrała Marta Moksa, dyrektor O4 Coworking, która podpowiedziała, jak przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych i poszukiwania pożądanego miejsca pracy, ale i analizy własnych potrzeb i oczekiwań ze strony pracodawcy.
Podczas uroczystości wszystkie zespoły miały okazję krótko przedstawić zgłoszone pomysły. W tej edycji było ich aż 19, przy czym jeden nie zakwalifikował się do oceny formalnej.
W kategorii projektów o charakterze badawczo-naukowym:
- Bio-Waste to Bio-Best: ekologiczne kompozyty przyszłości
- EKODESy – nowoczesne rozpuszczalniki substancji leczniczych
- DepressionControlApp: Nowoczesne technologie jako tarcza ochronna zdrowia psychicznego społeczności Uczelni Fahrenheita
- Mikrobiom jelitowy a dobrostan psychiczny oraz postawy
- Poszukiwanie nowych adaptogenów: badanie potencjalnych roślin o działaniu neuroprotekcyjnym
- Regionalna mapa korozyjności
- ParkSense Dynamics – ku precyzyjnej diagnostyce drżenia mięśniowego u pacjentów dotkniętych chorobą Parkinsona
- Metaloantybiotyki na bazie oksytetracykliny: przełomowe leki przyszłości w walce z opornością bakterii
- Droga ku lepszym implantom: wspólne badania na styku inżynierii i medycyny
- Jak podwyższenie ceł na chińskie samochody elektryczne może wpłynąć na europejską gospodarkę?
- AlgoPower- Energia przyszłości z olejów i cukrów algowych
- Budowa Dozymetru Neutronów Prędkich
W kategorii projektów o charakterze oddziaływania społecznego:
- Cyber Tarcza
- Turniej Debat Ekonomicznych – Economics Open 2025
- BalticHumanHealth - Zdrowie z Bałtykiem
- Hoduj zdrowe bakterie – przez jelita do dobrostanu
- DRON, czyli jak fizyka widzi i leczy?
- Konferencja studencka physics-STRONG
- Gniew jako miasto 15-minutowe. W poszukiwaniu zdrowego i zrównoważonego środowiska życia
Największą liczbę punktów spośród wszystkich zgłoszeń uzyskał projekt zatytułowany „ParkSense Dynamics – ku precyzyjnej diagnostyce drżenia mięśniowego u pacjentów dotkniętych chorobą Parkinsona” autorstwa Międzyuczelnianego Koła Naukowego Medical Intelligence Lab. Projekt tym samym uzyskał I miejsce w kategorii projektów o charakterze naukowo-badawczym.
Celem projektu jest udoskonalenie urządzenia przenośnego mającego mierzyć drżenie mięśniowe u osób dotkniętych chorobą Parkinsona, co może przyczynić się do lepszego monitorowania postępu tej choroby, wpływając na poprawę jakości życia i poczucie bezpieczeństwa chorych. Autorzy przekonują, że w wersji kilkuletniej i najbardziej optymistycznej – ustanowi nowe standardy diagnostyczne.
Drugie miejsce w tej kategorii zajął projekt: „DepressionControlApp. Nowoczesne technologie jako tarcza ochronna zdrowia psychicznego społeczności Uczelni Fahrenheita” zgłoszony przez koła naukowe PatientX (GUMed) i DeepDive (UG). Pomysłodawcy biorą za cel stworzenie prototypu aplikacji wspierającej zdrowie psychiczne poprzez umożliwienie monitorowania stanu psychicznego i zapobieganie eskalacji problemów. Autorzy zakładają, że aplikacja zwiększy zaangażowanie użytkowników w proces samopomocy i terapii, dzięki funkcjom takim jak wirtualny asystent oraz elementy grywalizacji.
Na trzecim miejscu uplasował się „Mikrobiom jelitowy a dobrostan psychiczny oraz postawy” opracowany przez SKN Interdyscyplinarne Zarządzanie Opieką Zdrowotną (GUMed) oraz SciClub (UG). Głównym założeniem projektu jest zbadanie korelacji między stylem życia, w tym nawykami żywieniowymi oraz stosowaniem używek, a dobrostanem psychicznym i postawami jednostki, uwzględniając rolę mikrobiomu jelitowego jako mediatora w tych zależnościach. Zespół, poprzez innowacyjne podejście badawcze, chce wspierać opracowanie nowych strategii profilaktyki zdrowotnej.
Najwyższe miejsce podium w kategorii projektów o charakterze oddziaływania społecznego przyznano za „DRON, czyli jak fizyka widzi i leczy?”. Członkowie Międzywydziałowego Koła Naukowego Studentów Politechniki Gdańskiej BioPhoton, Międzywydziałowego Nuklearnego Koła Naukowego PG oraz Koła Naukowego Fizyków Medycznych SIWERT z UG chcą przyczynić się do wzrostu świadomości na temat roli i zadań fizyków medycznych, niezbędnych do planowania i realizacji terapii, zapewniania ochrony radiologicznej pacjenta i personelu oraz możliwie najlepszej diagnostyki.
Kolejnym nagrodzonym projektem jest „Gniew jako miasto 15-minutowe. W poszukiwaniu zdrowego i zrównoważonego środowiska życia” pomysłu Studenckiego Koła Naukowego Psychologii (GUMed), Hulaj Urban Squad (PG) oraz Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej (UG). Celem projektu jest przeprowadzenie badań nad analizowanym obszarem pod kątem koncepcji miasta 15-minutowego, dostępności rowerowej i żywieniowej oraz jakości życia jego mieszkańców. W planie są także podcasty i felietony oraz cykl warsztatów dla mieszkańców (m.in. dot. zdrowia psychicznego, edukacji żywieniowej czy jakości życia).
W gronie laureatów znaleźli się również autorzy propozycji „BalticHumanHealth - Zdrowie z Bałtykiem” od SKN Zdrowia Środowiskowego i Epidemiologii (GUMed), Międzywydziałowego Koła Naukowego SimLE, Studenckiego Koła Naukowego Oceanografów oraz Studenckiego Koła Naukowego Hydrologów “Kryl”. Te cztery koła naukowe przeprowadzą badania ankietowe oraz środowiskowe, analizując poziom świadomości ekologicznej i wybrane parametry środowiska morskiego, w tym występowanie toksycznych mikroorganizmów i podstawowej charakterystyki wody Bałtyku. Projekt uwzględnia promocję zdrowia i aktywnego funkcjonowania w czystym środowisku oraz badanie wpływu ekosystemów wodnych na zdrowie ludzi żyjących w obszarach przybrzeżnych.
-
2024-12-13
Współpraca Energi z Politechniką Gdańską