I Forum Dziekanatów na Politechnice Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-12-05

I Forum Dziekanatów na Politechnice Gdańskiej

ludzie
Na Politechnice Gdańskiej odbyło się 25 listopada I Otwarte posiedzenie Uczelnianych Forów Dziekanatów Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego z udziałem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Było to pierwsze tego typu wydarzenie, w którym wzięło niemal 160 osób z gdańskich uczelni. 

Głównym celem forum było pogłębienie współpracy i dzielenie się doświadczeniem pracowników dziekanatów w ramach Uczelni FarU. Forum otworzył prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. 

Podczas pierwszej części spotkania głos zabrali: prof. Piotr Stepnowski, przewodniczący Związku Uczelni FarU, rektor UG, oraz prof. Agnieszka Zimmermann, prorektorka ds. kształcenia z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego  We wszystkich wystąpieniach poruszona została kwestia współpracy i dzielenia się doświadczeniem między pracownikami w ramach Uczelni FarU. 

Pierwszy panel dotyczył dyplomów cyfrowych i europejskich w oparciu o obowiązujące oraz projektowane przepisy. Prowadziła go Aleksandra Matukin-Szumlińska z  AMS Pracownia Szkoleniowa.

Aktualnie, jak zaznaczyła prelegentka Aleksandra Matukin-Szumlińska, uczelnie z niecierpliwością czekają na wydanie rozporządzenia MNiSW w sprawie POL-on, w którym określone zostaną szczegółowe wymagania techniczne dotyczące dyplomów ukończenia studiów wraz z suplementem, dyplomów doktorskich i dyplomów habilitacyjnych w postaci elektronicznej, a także sposób ich wydawania i wprowadzania tych dokumentów do repozytorium dyplomów elektronicznych oraz specyfikację formatu danych.

Oprócz przeglądu zmieniających się w zakresie wydawania dyplomów przepisów, wyzwań jakie te zmiany niosły dla uczelni, poruszony został również temat niedalekiej przyszłości - dyplomów cyfrowych i europejskich. W odniesieniu do tych pierwszych, znana jest data ich wprowadzenia, która przypada na 1 stycznia 2026 r. Po tej dacie dyplomy i suplementy cyfrowe będą podstawową formą wydawanych dokumentów poświadczających ukończenie studiów. Aktualnie, jak zaznaczyła prelegentka, uczelnie z niecierpliwością czekają na wydanie rozporządzenia MNiSW w sprawie POL-on, w którym określone zostaną szczegółowe wymagania techniczne dotyczące dyplomów ukończenia studiów wraz z suplementem, dyplomów doktorskich i dyplomów habilitacyjnych w postaci elektronicznej, a także sposób ich wydawania i wprowadzania tych dokumentów do repozytorium dyplomów elektronicznych oraz specyfikację formatu danych. W ostatniej części swojego wystąpienia Pani Aleksandra Matukin-Szumlińska poruszyła temat dyplomów europejskich. W marcu 2024 r. Komisja Europejska przyjęła pakiet wniosków dotyczących europejskiego sektora szkolnictwa wyższego, których celem jest dążenie do uzyskania europejskiego dyplomu. Niewątpliwie niesie on za sobą wiele korzyści, o których wspomniała prelegentka, a najważniejsze z nich to fakt, iż studenci będą mieli więcej możliwości studiowania na różnych uniwersytetach w różnych krajach UE i ukończenia studiów z jednym powszechnie uznawanym dyplomem, zaś uczelniom ułatwi on ustanowienie wspólnego programu studiów z kilkoma uniwersytetami w całej Europie poprzez usunięcie zbędnych barier. Czy dyplomy europejskie to niedaleka przyszłość? Życzymy sobie, aby tak było.

Różnorodni studenci potrzebują różnorodnego wsparcia

Kolejny blok tematyczny dotyczył wsparcia studentów z niepełno sprawnościami oraz szczególnymi potrzebami. Dr Justyna Rogowska przedstawiła działalność Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością UG w zakresie oferowanego wsparcia studentów ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej, informacyjno-komunikacyjnej. Prof. Maciej Nyka, przedstawił uczestnikom konferencji charakterystykę Pokolenia Z oraz poddał pod dyskusję, czy strategia DEI (Diversity, Equity and Inclusion), którą określa się styl zarządzania zorientowany na wspieranie różnorodności, równości i inkluzji w organizacji, stanowi odpowiedź na oczekiwania tych osób.

​Wprowadzenie do kolejnego bloku tematycznego „Inkluzywność i Różnorodność: Wsparcie studentów z niepełnosprawnościami oraz szczególnymi potrzebami w środowisku akademickim” zrobiła Katarzyna Rynkowska, przewodnicząca Uczelnianego Forum Dziekanatów i Biur Dziekana UG. Prelegentami drugiego panelu byli: dr Justyna Rogowska, kierownik Biura Osób z Niepełnosprawnością UG oraz dr hab. Maciej Nyka, prof. UG - kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Publicznego i Ochrony Środowiska WPiA UG, zastępca Rzecznika ds. Równego Traktowania i Przeciwdziałania Mobbingowi w zakresie spraw studentów i doktorantów. Podczas swojego wystąpienia dr Justyna Rogowska przedstawiła działalność Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością UG w zakresie oferowanego wsparcia studentów ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej, informacyjno-komunikacyjnej. Podzieliła się również z uczestnikami posiedzenia planami na przyszłość w zakresie zagwarantowania braku wykluczania osób niepełnosprawnych z powszechnego systemu edukacji oraz podnoszenia świadomości i kompetencji kadry UG z zakresu niepełnosprawności. Druga część wystąpienia w ramach panelu należała do Pana dr hab. Macieja Nyki, prof. UG, który przedstawił uczestnikom konferencji charakterystykę Pokolenia Z, z którego pochodzi większość naszych obecnych studentów oraz poddał pod dyskusję, czy strategia DEI (Diversity, Equity and Inclusion), którą określa się styl zarządzania zorientowany na wspieranie różnorodności, równości i inkluzji w organizacji, stanowi odpowiedź na oczekiwania tych osób. Prelegent przedstawił główne sposoby wdrażania inkluzywności i różnorodności na Uniwersytecie Gdańskim, które jak się okazało mają zastosowanie również na GUM oraz PG. W dalszej części wystąpienia przedstawione zostały ciekawe dane z badania zjawiska dyskryminacji na uczelniach oraz podjęte na UG przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, zarówno te już wdrożone, jak i planowane. Kwestie dotyczące wsparcia studentów ze szczególnymi potrzebami, wdrażanie inkluzywności i różnorodności oraz wyzwania, jakie w związku z tym stoją przed uczelniami, to tematyka bieżąca i bardzo ważna, poruszana zarówno podczas spotkań na szczeblu władz uczelni, jak i na poziomie pracowników administracyjnych. ​ ​

Wielokrotne rekrutacje

Prof. Sławomir Wójcik z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczął dyskusję o wielokrotnych rekrutacjach na tym samym kierunku. Przedstawił podłoże zjawiska porzucania studiów i wielokrotnych rekrutacji w odniesieniu do cech charakterystycznych i wartości Pokolenia Z oraz ich sposobu postrzegania świata.

Wystąpienie prof. Sławomira Wójcika z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na temat „Wielokrotnych rekrutacji na tym samym kierunku - kreatywność studentów czy problem Uczelni?” Prelegent przedstawił podłoże zjawiska porzucania studiów i wielokrotnych rekrutacji w odniesieniu do cech charakterystycznych i wartości Pokolenia Z oraz postrzegania świata. W ramach wystąpienia prelegent zaprezentował wyniki badań wpływu pandemii Covid-19 na poszczególne grupy wiekowe. Z przedstawionych danych wynikało, że Pokolenie Z, czyli nasi Studenci, najdotkliwiej odczuli jej skutki. Opublikowane badania wskazują, że 64% młodych Europejczyków jest zagrożonych depresją, w porównaniu z 15% przed kryzysem Covid-19. Niepublikowane szacunki Unijnej Fundacji na Rzecz Życia i Pracy pokazują, że w przypadku osób w wieku od 18 do 29 lat sytuacja jest jeszcze gorsza. Tutaj ponownie wracamy do kwestii programów wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami. Ciekawym punktem wystąpienia było wskazanie przez dr hab. Sławomira Wójcika powodów jakimi kierują się młode osoby porzucając studia i rekrutując się ponownie na ten sam kierunek studiów. Pokrótce omówione zostały istniejące ramy prawne, które umożliwiają ponowne przyjęcie na studia, czy to w ramach rekrutacji, czy potwierdzania efektów uczenia się lub uzyskania ponownego wpisu na listę studentów na podstawie zapisów regulaminu studiów.

Doręczenia elektroniczne

Ostatni, czwarty panel, należał do przedstawicieli Politechniki Gdańskiej. ODoręczeniach elektronicznych na uczelniach w świetle obowiązujących przepisówopowiedziały mgr inż. Agnieszka Krysiak, kierownik Działu Kształcenia PG oraz mgr inż. Hanna Kwiatkowska z Centrum Obiegu Dokumentów.

Hanna Kwiatkowska wprowadziła uczestników wydarzenia w tajniki związane z doręczeniami elektronicznymi, wyjaśniła różnice między Publiczną Usługą Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego (PURDE), a Publiczną Usługą Hybrydową (PUH) oraz przybliżyła warunki techniczne sporządzania jednej i drugiej korespondencji. Podkreśliła również wyzwania, jakie stoją przed uczelniami w świetle zbliżającej się daty wdrożenia eDoręczeń i faktem trwającego nadal procesu legislacyjnego nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych. W drugiej części wystąpienia, Agnieszka Krysiak przedstawiła proces wdrożenia eDecyzji w postępowaniu KPA na Politechnice Gdańskiej, w świetle istniejących przepisów. Mogliśmy dowiedzieć się, z jakimi trudnościami zetknęły się zarówno osoby tworzące istniejące od października 2023 roku rozwiązanie, jak i „użytkownicy końcowi” rozwiązania funkcjonującego w systemie teleinformatycznym uczelni. Prelegentka podkreśliła również korzyści płynące z wdrożenia doręczania decyzji w procesie skreślenia oraz rekrutacji w formie elektronicznej. Jako główne wymieniła: szybki i łatwy dostęp do dokumentów, oszczędność (finansowa i czasu), poprawa komunikacji oraz ekologia. Podsumowując swoje wystąpienie Agnieszka Krysiak wskazała, że doręczenia elektroniczne za pomocą znanego i bezpiecznego systemu to ogromny komfort pracy oraz wysnuła postulat, który pojawiał się podczas wydarzenia kilkukrotnie: zmiana i tworzenie przepisów prawnych powinny odbywać się w ścisłej konsultacji z uczelniami.

Na koniec I Otwartego Posiedzenia Uczelnianych Forów Dziekanatów głos zabrał dr. hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. PG, prorektor ds. kształcenia podkreślając jak istotne były problemy poruszane podczas spotkania oraz potrzebę cyklicznych spotkań przedstawicieli dziekanatów Uczelni Fahrenheita.

I Forum Dziekanatów Politechniki Gdańskiej zamknęła jego przewodnicząca Wioletta Braun z Politechniki Gdańskiej.

Fot. Bartosz Bańka i Krzysztof Bryłka/PG 

863 wyświetleń