Delegacja CESAER na Politechnice Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-04-10

Delegacja CESAER na Politechnice Gdańskiej

delegacja cesaer
Przedstawiciele CESAER podczas spotkania z władzami PG
Przedstawiciele CESAER – europejskiej organizacji zrzeszającej wiodące wyższe szkoły techniczne z całej Europy – gościli na Politechnice Gdańskiej. Wizyta odbyła się pod koniec marca. Podczas spotkania dla dziekanów, prodziekanów, kierowników i dyrektorów poszczególnych jednostek PG, reprezentanci CESAER zaprezentowali obszary swojej działalności. Dyskutowano o obustronnej współpracy i umiędzynarodowieniu.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Józef Sienkiewicz, prorektor ds. współpracy, prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia, prof. Janusz Nieznański, pełnomocnik rektora ds. strategii uczelni oraz prof. Justyna Szostak, pełnomocnik rektora ds. międzynarodowych programów edukacyjnych. Warto podkreślić, że prof. Szostak jest członkiem Rady Dyrektorów CESAER na lata 2023-2025 oraz współprzewodniczącą Task Force Learning & Teaching, której prace prowadzi wraz z prof. Roberto Zanino z Politechniki Turyńskiej.

– Przeprowadziliśmy angażujące rozmowy na temat międzynarodowych ambicji uczelni oraz roli, jaką Politechnika Gdańska odgrywa w naszej organizacji – napisał w mediach społecznościowych dr Mattias Björnmalm, sekretarz generalny CESAER. – Jednym z najważniejszych punktów wizyty była prezentacja, podczas której podzieliliśmy się naszymi strategicznymi działaniami i spojrzeniem na kluczowe programy europejskie, takie jak FP10 i Erasmus.

Goście z CESAER mieli okazję zwiedzić kampus Politechniki Gdańskiej oraz zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami wdrożonymi w Centrum Ekoinnowacji oraz z ofertą Centrum Nowoczesnej Edukacji PG. Ponadto spotkali się ze studentami z koła naukowego SIMLE i zwiedzili Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Reprezentanci CESAER spotkali się nie tylko z władzami naszej uczelni, ale też z szerokim gronem przedstawicieli Politechniki Gdańskiej, w tym z członkami rektorskiej komisji ds. umiędzynarodowienia.

– Mam nadzieję, że nasze dyskusje doprowadzą do zwiększenia aktywności i znaczenia Politechniki Gdańskiej w CESAER skutkując włączeniem większej grupy naszych ekspertów do kształtowania krajowej, europejskiej i światowej polityki w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego – powiedziała prof. Szostak, która w CESAER pracuje m.in. nad tematyką sojuszy uniwersytetów europejskich, doktoratami przemysłowymi, programem Erasmus+, European Degree (Label).

CESAER (Conference of European Schools for Advanced Engineering Education and Research) to europejska organizacja zrzeszająca 54 wiodące uczelnie o profilu S&T z 25 krajów, w tym wszystkich partnerów sojuszu ENHANCE.

Do stowarzyszenia przynależą trzy polskie uczelnie techniczne – Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Poznańska. CESAER jest oficjalnym parterem Komisji Europejskiej i silnym głosem uczelni technicznych w zakresie działań na rzecz jakości oraz konkurencyjności badań, innowacji i edukacji w Europie, a także rozwoju współpracy uczelni z przemysłem. CESAER pracuje w siedmiu podgrupach tematycznych pokrywających najważniejsze aspekty funkcjonowania i misji uczelni wyższych:

Politechnika Gdańska należy do CESAER od 2015 roku. Pełna lista członków CESAER jest dostępna tutaj. Więcej nt. działalności CESAER znajduje się na www.cesaer.org.

165 wyświetleń