Wspieramy proces tworzenia nowych firm na bazie wyników prac naukowo-badawczych wytworzonych na Politechnice Gdańskiej.
Spółki z udziałem kapitałowym PG utworzone poprzez spółkę celową Politechniki Gdańskiej - Excento sp. z o.o.:
1. NovaPUR sp. z o.o.
- prowadzi działalność B+R w oparciu o technologię opracowaną na PG, pozwalającą na produkcję ekologicznych sztywnych pianek poliuretanowych, a także sprzedaży licencji na ich produkcję. NovaPUR rewolucjonizuje rynek pianek poliuretanowych dostarczając nowe technologie, które są ekologiczne i ekonomiczne zarazem, w oparciu o surowce odnawialne, co pozwala na daleko idące oszczędności dla klientów. Innowacyjne receptury pozwalają uzyskać sztywne pianki o lepszych właściwościach technicznych sztywnych pianek i szerszym spektrum zastosowania, m.in. w przemyśle lotniczym, samochodowym, odzieżowym czy też w budownictwie.
2. ARGEVIDE sp. z o.o.
- firma zajmująca się wdrożeniem i sprzedażą usług opracowanych w ramach projektu NOR-STA, oferująca wsparcie dla procesów osiągania, oceny i utrzymania zgodności z normami i standardami. Usługi NOR-STA będą dostępne dla klientów przez Internet (zgodnie z modelem software as a service). Zespół Argevide planuje dalszy rozwój funkcjonalności platformy oraz prowadzenie prac badawczo-rozwojowych przy współpracy z Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.
3. AssisTech Sp. z o.o.
- jest akademickim spin-offem Politechniki Gdańskiej, a wywodzący się z niej założyciele spółki pracowali nad naukowym prototypem systemu C-Eye® – CyberOkiem. W rozwoju firmy i oferowanych produktach ogromną rolę odgrywają prace badawczo-rozwojowe, jak również współpraca z autorytetami świata nauki. AssisTech Sp. z o.o. jest firmą skoncentrowaną na opracowywaniu i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań z obszaru informatyki, multimediów i inżynierii biomedycznej.
4. DetoxED Sp. z o.o.
- wspólny spin-off stworzony przez pracowników Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Spółka pracuje nad stworzeniem nowatorskiej metody zmniejszania narażenia na związki endokrynnie czynne (EDC) w warunkach domowych. Wielodyscyplinarny zespół spółki (chemik analityk, toksykolog, dietetyk) może pomóc w ocenie indywidualnego narażenia na EDC i obniżeniu ryzyka zaburzeń zdrowotnych m.in. zaburzeń hormonalnych, otyłości, zaburzeń płodności, czy nowotworów.
5. Solutions 4 Tomorrow Sp. z o.o.
- powstało w 2017 roku w Gdańsku. Celem Spółki jest rozwijanie bezzałogowych statków powietrznych w kierunku ich całkowitej autonomizacji, poprawy wydajności i bezpieczeństwa. Obecnie Spółka pracuje nad projektem, który zakłada stworzenie systemu precyzyjnego lądowania na niestabilnej platformie dla jednostki bezzałogowej. Projekt jest realizowany w ramach programu NCBiR “e-Pionier wykorzystanie potencjału uczelni wyższych na rzecz podniesienia innowacyjności rozwiązań ICT w sektorze publicznym” przy współpracy z Centrum Naukowo Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Telichowskiego - Państwowy Instytut Badawczy.
6. Byotta Sp. z o.o.
- zajmuje się projektowaniem układów chłodzenia do złożonych układów, w szczególności do baterii trakcyjnych pojazdów elektrycznych. Celem spółki jest dostarczanie układów chłodzenia opartych o nowatorską technologię wykorzystującą materiały zmiennofazowe oraz kompozytowe płyty chłodzące. Spółka powstała w wyniku działań trzech absolwentów PG w ramach programu NCBiR “e-Pionier wykorzystanie potencjału uczelni wyższych na rzecz podniesienia innowacyjności rozwiązań ICT w sektorze publicznym” prowadzonego przez spółkę celową PG Excento.