Tworzenie spółek spin-out/off
Designed by senivpetro / Freepik

Wspieramy proces tworzenia nowych firm na bazie wyników prac naukowo-badawczych wytworzonych na Politechnice Gdańskiej.

Spółki z udziałem kapitałowym PG utworzone poprzez spółkę celową Politechniki Gdańskiej - Excento sp. z o.o.:

1. NovaPUR sp. z o.o.

  •  prowadzi działalność B+R w oparciu o technologię opracowaną na PG,  pozwalającą na produkcję ekologicznych sztywnych pianek poliuretanowych, a także sprzedaży licencji na ich produkcję. NovaPUR rewolucjonizuje rynek pianek poliuretanowych dostarczając nowe technologie, które są ekologiczne i ekonomiczne zarazem, w oparciu o surowce odnawialne, co pozwala na daleko idące oszczędności dla klientów. Innowacyjne receptury pozwalają uzyskać sztywne pianki o lepszych właściwościach technicznych sztywnych pianek i szerszym spektrum zastosowania, m.in. w przemyśle lotniczym, samochodowym, odzieżowym czy też w budownictwie.

novapur.pl

2. ARGEVIDE sp. z o.o.

  • firma zajmująca się wdrożeniem i sprzedażą usług opracowanych w ramach projektu NOR-STA, oferująca wsparcie dla procesów osiągania, oceny i utrzymania zgodności z normami i standardami. Usługi NOR-STA będą dostępne dla klientów przez Internet (zgodnie z modelem software as a service). Zespół Argevide planuje dalszy rozwój funkcjonalności platformy oraz prowadzenie prac badawczo-rozwojowych przy współpracy z Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

argevide.com

3. AssisTech Sp. z o.o.

  •  jest akademickim spin-offem Politechniki Gdańskiej, a wywodzący się z niej założyciele spółki pracowali nad naukowym prototypem systemu C-Eye® – CyberOkiem. W rozwoju firmy i oferowanych produktach ogromną rolę odgrywają prace badawczo-rozwojowe, jak również współpraca z autorytetami świata nauki. AssisTech Sp. z o.o. jest firmą skoncentrowaną na opracowywaniu i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań z obszaru informatyki, multimediów i inżynierii biomedycznej.

assistech.eu

4.  DetoxED Sp. z o.o.

  • wspólny spin-off stworzony przez pracowników Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Spółka pracuje nad stworzeniem nowatorskiej metody zmniejszania narażenia na związki endokrynnie czynne (EDC) w warunkach domowych. Wielodyscyplinarny zespół spółki (chemik analityk, toksykolog, dietetyk) może pomóc w ocenie indywidualnego narażenia na EDC i obniżeniu ryzyka zaburzeń zdrowotnych m.in. zaburzeń hormonalnych, otyłości, zaburzeń płodności, czy nowotworów.

detoxed.pl

5. Solutions 4 Tomorrow Sp. z o.o.

  • powstało w 2017 roku w Gdańsku. Celem Spółki jest rozwijanie bezzałogowych statków powietrznych w kierunku ich całkowitej autonomizacji, poprawy wydajności i bezpieczeństwa. Obecnie Spółka pracuje nad projektem, który zakłada stworzenie systemu precyzyjnego lądowania na niestabilnej platformie dla jednostki bezzałogowej. Projekt jest realizowany w ramach programu NCBiR “e-Pionier wykorzystanie potencjału uczelni wyższych na rzecz podniesienia innowacyjności rozwiązań ICT w sektorze publicznym” przy współpracy z Centrum Naukowo Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Telichowskiego - Państwowy Instytut Badawczy.

s4t.com.pl

6. Byotta Sp. z o.o.

  • zajmuje się projektowaniem układów chłodzenia do złożonych układów, w szczególności do baterii trakcyjnych pojazdów elektrycznych. Celem spółki jest dostarczanie układów chłodzenia opartych o nowatorską technologię wykorzystującą materiały zmiennofazowe oraz kompozytowe płyty chłodzące. Spółka powstała w wyniku działań trzech absolwentów PG w ramach programu NCBiR “e-Pionier wykorzystanie potencjału uczelni wyższych na rzecz podniesienia innowacyjności rozwiązań ICT w sektorze publicznym” prowadzonego przez spółkę celową PG Excento. 

byotta.com

7. W2H2 sp. z o.o. - Waste to Hydrogen

  • Spółka powołana w czerwcu 2022 roku, na bazie technologii pozyskiwania bezemisyjnego paliwa z odpadów, opracowanej na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej przez prof. dr hab. inż. Bogusława Kusza oraz dr inż. Bartosza Trawińskiego.

    Produktem spółki jest innowacyjny reaktor do pirolizy, który wytwarza czysty gaz syntezowy składający się mieszaniny prostych związków węglowodorowych. Technologię wyróżnia oczyszczanie gazu syntezowego bezpośrednio w rektorze. Opracowana technologia charakteryzuje się dużą dbałością o ochronę środowiska, a jednocześnie stanowi realną alternatywę dla pozyskiwania konwencjonalnych paliw kopalnych.

    Koncepcja powołania spółki W2H2 na bazie konstrukcji reaktora oraz autorskiej technologii pirolizy powstała dzięki współpracy Twórców z Centrum Transferu Technologii PG. Technologia w pierwszym etapie została przebadana przy wykorzystaniu funduszy z projektu Inkubator Innowacyjności 4.0, a następnie zgłoszona do ochrony w międzynarodowej procedurze patentowej ze środków uczelnianego programu Titanium. Finalnie spółka została powołana z udziałem spółki celowej PG – Excento sp. z o.o., a następnie została zawarta umowa licencyjna z Uczelnią, na mocy której firma rozwija technologię oraz swój produkt.

w2h2.pl