Świadczenia przyznawane są przez komisję stypendialną i odwoławczą komisję stypendialną, które powoływane są przez rektora na wniosek samorządu studenckiego. Większość składu komisji stanowią studenci.
Świadczenia z Funduszu Stypendialnego, tj. stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomoga, stypendium rektora, przysługują studentowi na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać świadczenia tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.
Świadczenia nie przysługują studentowi:
- posiadającemu tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny;
- posiadającemu tytuł licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia;
- studiującemu powyżej 12 semestrów;
- studiującemu powyżej 9 semestrów na studiach I stopnia.
Do ww. okresów wliczają się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry oraz semestry przypadające na okres korzystania z urlopu; nie wliczają się okresy studiowania na studiach I stopnia po uzyskaniu tytułu licencjata, inżyniera lub równorzędnego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego - stypendium dla osób niepełnosprawnych przysługuje przez dodatkowy okres 12 semestrów.